Open Air koncert na Hradčanském náměstí uzavře 127. sezonu České filharmonie

Pražskou sezonu prvního českého orchestru završí Open Air koncert pod taktovkou amerického dirigenta Keitha Lockharta. Spolu s ním vystoupí tenorista a loňský laureát Ceny Jiřího Bělohlávka Petr Nekoranec, který zazpívá árie z oper Wolfganga Amadea Mozarta. Zazní i Rumunské lidové tance Bély Bartóka nebo Be My Love od Nicholase Brodszkeho. Ve druhé části večera filharmonici ve světové premiéře zahrají suitu Contact, v níž Alan Silvestri pracuje s vlastní hudbou ke stejnojmennému filmu. Stejná hudební témata zpracoval Kevin Puts do koncertní podoby pro nadžánrové americké trio Time for Three, jež se k České filharmonii vrací po čtyřech letech. V pořadí pátou Cenu Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let v průběhu večera předá Anna Fejérová. Open Air koncert České filharmonie, který je pro veřejnost zdarma, se koná ve středu 21. června od 20:20 hodin. V přímém přenosu ho vysílá Česká televize na programu ČT art. Večerem provází Jitka Novotná.
Time for Three (zdroj Time for Three)
Time for Three (zdroj Time for Three)

„V uplynulých sedmi letech jsem měl tu čest pravidelně spolupracovat s Českou filharmonií, jedním z nejlepších světových orchestrů, a především společenstvím nesmírně nadaných muzikantů, které dnes mohu považovat za své kolegy a přátele,“ říká dirigent Keith Lockhart a pokračuje: „Hráli jsme společně na pódiu slavné Dvořákovy síně Rudolfina, ve Smetanově síni Obecního domu a před třemi lety poprvé také na Hradčanském náměstí při jejich každoročním koncertě pod širým nebem. Nadšení a pospolitost, které toho večera vyzařovaly nejen z orchestru, ale i z publika, z něj učinily pro mne jeden z nezapomenutelných životních okamžiků. S nadšením vás proto opět zvu na koncert, který je každoročním dárkem České filharmonie domácímu publiku a návštěvníkům hlavního města České republiky. Punc mimořádnosti propůjčuje celému večeru také jeho tradiční věnování milovanému šéfdirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi. Moc se těším na další setkání se svojí českou hudební rodinou a na to, že budeme opět hrát uprostřed města, ve kterém odjakživa zněla skvělá hudba,“ uzavírá Lockhart, jenž od roku 1995 stojí v čele Boston Pops Orchestra.

Keith Lockhart a Česká filharmonie mají bohatou společnou historii čítající dvanáct projektů. Americký dirigent poprvé řídil první český orchestr v roce 2016 v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě na sérii koncertů složených z muzikálových hitů. Dvakrát orchestr dirigoval na Pražském jaru, v roce 2019 s ním připravil závěrečný Open Air koncert a loni v červnu vedl jeden z abonentních koncertů, jehož program propojil Antonína Dvořáka s Georgem Gershwinem, Aaronem Coplandem a Dukem Ellingtonem.

Sólista večera Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších osobností mladé české pěvecké generace. V letech 2018–2020 byl sólistou Státní opery Stuttgart, od sezony 2021/2022 je sólistou Opery Národního divadla v Praze. V letech 2016–2018 byl frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia. Za roli Alberta Herringa mu byla v roce 2016 udělena Bavorská umělecká cena. V lednu 2018 převzal další prestižní cenu – Classic Prague Awards v kategorii Talent roku 2017. Na podzim 2019 vyšlo jeho profilové album French Arias (Supraphon; Česká filharmonie, dirigent Christopher Franklin). Petr Nekoranec je laureátem řady prestižních evropských i českých soutěží. Zpěv studoval na Konzervatoři Pardubice u Jarmily Chaloupkové a spolupracuje také s italským operním tenoristou a pedagogem Antoniem Carangelem.

Hudební uskupení Time for Three tvoří Charles Yang (housle, zpěv), Nicolas „Nick“ Kendall (housle, zpěv) a Rannan Mayer (kontrabas, zpěv). Nevšední barva nástrojů v kombinaci s hlasovým projevem je jednotícím prvkem skupiny, která stojí na průsečíku klasické hudby, tvorby písničkářů a stylu zvaného Americana. Time for Three dlouhodobě spolupracují se současnými skladateli. Jejich poslední objednávka s názvem Contact od vítěze Pullitzerovy ceny Kevina Putse měla premiéru se Sanfranciským symfonickým orchestrem a Filadelfským orchestrem v červenci 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments