Opera 2013: o cenách pro ty nejlepší je rozhodnuto

Ve dnech 3. ledna – 3. února 2013 se v Praze uskutečnil jedenáctý ročník prestižního festivalu Opera. Za značného zájmu diváků se na scénách Národního divadla představilo třináct operních souborů, odehrálo se celkem patnáct festivalových představení.

Festival není soutěžní přehlídkou, ale pravidelně upozorňuje na to, co se v domácím operním divadle obzvláště vydařilo. I letos byly výjimečné festivalové výkony oceněny čestnými cenami festivalu, takzvanými Libuškami:Cenu kritiků za nejlepší inscenaci získalo Divadlo F. X. Šaldy Liberec za inscenaci opery Julese Masseneta Don Quichotte. Cenu udělila porota ve složení Věra Drápelová, Josef Herman, Radmila Hrdinová, Olga Janáčková a Ivan Žáček.

Do užšího výběru se dostaly následující inscenace: Rigoletto v provedení Jihočeského divadla České Budějovice, Orfeus a Eurydika v provedení pražského Národního divadla, Voda a vzduch v provedení Ensemble Damian a Palackého truchlivý konec / Mluvící dobytek v provedení Ensemble Opera Diversa.Cenu diváků za nejlepší inscenaci získalo Jihočeské divadlo České Budějovice za inscenaci opery Giuseppe Verdiho Rigoletto. Diváci o ceně rozhodují prostřednictvím ankety: na jednotlivých představeních měli možnost vyjádřit míru své spokojenosti na stupnici od jedné (nejhorší) do pěti (nejlepší). Průměrně hlasovalo 100 diváků. 

Rigoletto se stal divácky nejúspěšnější inscenací s průměrem 4,84; následovala Catalaniho La Wally v nastudování Národního divadla moravskoslezského Ostrava (průměr 4,63), Donizettiho Lucia di Lammermoor v nastudování Moravského divadla Olomouc (průměr 4,338), Bizetovi Lovci perel v nastudování Slezského divadla Opava (průměr 4,336) a Massenetův Don Quichotte v nastudování Divadla F. X. Šaldy Liberec (průměr 4,331).Cenu za mimořádnou interpretaci roli získala Jana Šrejma Kačírková za interpretaci Gildy ve Verdiho opeře Rigoletto v nastudování Jihočeského divadla České Budějovice. Cenu udělila porota emeritních sólistů Národního divadla ve složení Eva Děpoltová, Zora Jehličková, Libuše Márová, Brigita Šulcová a Leo Marian Vodička.
Nominovány dále byly Olga Jelínková za roli Lucie di Lammermoor (Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor, Moravské divadlo Olomouc) a Ivana Veberová za roli Giocondy (Amilcare Ponchielli: La Gioconda, Divadlo J. K. Tyla Plzeň).Cenu ředitelky festivalu získal Ensemble Damian v čele s Tomášem Hanzlíkem za inscenaci opery Voda a vzduch.
„Cením si Hanzlíkovy opery – možná chtěl autor především upozornit na pozapomenutou osobnost Jakuba Obrovského, ale podařilo se mu podle mě mnohem více: upřímná zpověď umělce bojujícího s okolím i se sebou samým, umělce možná ješitného a egocentrického, ale i věčně pochybujícího. Inscenováno s důvtipem, bez prázdných efektů. Velmi emotivní zážitek.“ zdůvodnila své rozhodnutí ředitelka festivalu Lenka Šaldová.

Cenu Výboru Jednoty hudebního divadla za významný počin v oblasti hudebního divadla:
Výbor JHD ve složení Zbyněk Brabec, Lubomír Havlák, Helena Havlíková, Josef Herman, Jiří Horký, Radmila Hrdinová, Rudolf Leška, Lenka Šaldová a Jiří Šesták udělil cenu Vítu Dvořákovi za založení a provozování informačního portálu o opeře, baletu a vážné hudbě Opera Plus. Podle členů výboru Opera Plus zásadním způsobem přispěla k informování o tuzemském i světovém operním divadle, zároveň se stala místem diskusí o širokém spektru operních záležitostí, o věcech uměleckých i mimouměleckých. Opera Plus se stala přirozeným centrem zdejšího operního života.

Současnou Libušku pro festival Opera na samém sklonku života navrhl významný sklářský výtvarník Václav Hanuš (1924 – 2009), vyrobila ji PRECIOSA ORNELA, a.s., ve sklárně v Desné.

Skleněné artefakty budou slavnostně předávány na jevištích oceněných divadel.

Foto Petr Neubert 

Reklama

Hodnocení

Vaše hodnocení - Donizetti: Lucia di Lammermoor (MD Olomouc)

[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Vaše hodnocení - Bizet: Lovci perel (SD Opava)

[Celkem: 14    Průměr: 2.1/5]

Vaše hodnocení - Ponchielli: La Gioconda (DJKT Plzeň)

[Celkem: 1    Průměr: 3/5]

Vaše hodnocení - Franz: Válka s mloky (ND Praha)

[Celkem: 2    Průměr: 3.5/5]

Vaše hodnocení - Massenet: Don Quichotte (DFXŠ Liberec)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Vaše hodnocení - Hanzlík: Voda a vzduch (Ensemble Damian)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Vaše hodnocení - Catalani: La Wally (NDM Ostrava)

[Celkem: 1    Průměr: 2/5]

Vaše hodnocení - Verdi: Nabucco (SD Ústí nad Labem)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Vaše hodnocení - Verdi: Rigoletto (JD České Budějovice)

[Celkem: 3    Průměr: 5/5]

Vaše hodnocení - Rossini: Příležitost dělá zloděje (JAMU-VCHOD Brno)

[Celkem: 2    Průměr: 5/5]

Vaše hodnocení - Kyas: Mluvící dobytek (Ensemble Opera Diversa Brno)

[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Vaše hodnocení - Štědroň: Palackého truchlivý konec (Ensemble Opera Diversa Brno)

[Celkem: 2    Průměr: 4.5/5]

Vaše hodnocení - Martinů: Divadlo za bránou (HAMU-NOS Praha)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Vaše hodnocení - Gluck: Orfeus a Eurydika (ND Praha)

[Celkem: 1    Průměr: 4/5]

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Khail Jan

Tak především gratuluji všem oceněným a také Opeře Plus, která dělá nejenom opeře u nás skvělou službu a pomáhá k její propagaci i k uvědomění se domácích operních fanoušků a profesionálů! A to všechno za vlastní peníze, bez škemrání a podpory z veřejných zdrojů! Ať se daří i v dalších letech! Honza