Opera Národního divadla moravskoslezského uvede Hubičku

Ve dnech 23. a 25. září 2021 zve opera Národního divadla moravskoslezského na slavnostní premiéry nového nastudování šesté opery Bedřicha Smetany Hubička. Tým režiséra Jiřího Nekvasila ji připravil také pro kompletní uvedení všech osmi dokončených Smetanových oper v roce dvoustého výročí narození skladatele pro projekt Smetanovský cyklus Ostrava 2024.
Národní divadlo moravskoslezské, Bedřich Smetana: Hubička (zdroj Národní divadlo moravskoslezské)
Národní divadlo moravskoslezské, Bedřich Smetana: Hubička (zdroj Národní divadlo moravskoslezské)

Hubička si na nové nastudování v Ostravě počkala 21 let, naposledy ji diváci viděli v premiéře v únoru roku 2000, hrála se do listopadu 2002. Nové nastudování je už jedenácté. Poprvé hrálo Národní divadlo moravskoslezské Hubičku hned jako druhou operní premiéru po Prodané nevěstě v srpnu 1919.

„Smetanovo operní dílo je pro českou operu zásadní. Každá z jeho oper je úplně jiným světem, zcela rozdílným uměleckým konceptem, jako by Smetana otevíral české opeře další dveře a možnosti. Hubička je v pořadí šesté dokončené dílo, v mnohém výjimečné. Skladatel operu zkomponoval po svém ohluchnutí v roce 1874 a vznikla jako první ze tří ve spolupráci s libretistkou Eliškou Krásnohorskou. Poměrně jednoduchý děj se odehrává od odpoledne do následujícího rána, podstatnou roli v něm hraje především promyšlená psychologie postav,“ přibližuje Jiří Nekvasil.

„Sledujeme cestu k naplnění vztahu dvou lidí, kteří už mají něco za sebou a které osud po dlouhém čekání svedl dohromady. Svou druhou šanci ovšem nesmí promarnit. Divák by se neměl nechat svést zdánlivou prostou a jednoduchostí děje. Hloubka a bohatství opery se nám dají poznat, přistupujeme-li k ní s důvěrou, čistým srdcem, soustředěním, tvořivou hravostí a lehkostí,“ netají obdiv k dílu Jiří Nekvasil.

Nastudování podtrhne scéna Jakuba Kopeckého včetně půvabného ztvárnění krkonošského lesa, kudy Vendulka s tetičkou v noci putují. Stylové kostýmy vytvořila Simona Rybáková.

V hlavních rolích alternují Veronika Rovná a Lívia Obručník Vénosová (Vendulka), Luciano Mastro a Martin Šrejma (Lukáš). Palouckého (otce Vendulky) ztvární František Zahradníček a Martin Gurbaľ, tetu Martinku Anna Nitrová a Lucie Hilscherová. Do role služky Barče obsadil režisér Martu Reichelovou a Lucii Kaňkovou, Lukášova švagra Tomeše zpívají Svatopluk Sem nebo Jiří Rajniš.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments