Opera Národního divadla provede symfonickou báseň Vítězslava Nováka Bouře

11. listopadu 2023 zazní na jevišti Národního divadla Bouře – mořská fantazie pro sóla, sbor a orchestr na text básně Svatopluka Čecha, op. 42 v podání českých sólistů a Sboru a Orchestru Národního divadla.
Ilustační foto (zdroj Royal Meteorological Society)
Ilustační foto (zdroj Royal Meteorological Society)

Bouře Vítězslava Nováka je dílem, které vyvolalo při své premiéře v Brně 17. dubna 1910 mimořádný ohlas hudební veřejnosti a bylo dlouho pokládáno za vrchol tehdejší české moderny. Na jevišti Národního divadla zaznělo naposledy před 73 lety. Hlavním tématem této dramatické kantáty je moře, chápané jako živel, a moře jako živý organismus.

Počátky kompozice Novákovy Bouře sahají do roku 1908. Vnějším popudem pro její vznik byla žádost Filharmonického spolku Beseda brněnská o skladbu k padesátiletému jubileu spolku. Téma podle námětu Čechovy básně samotného Nováka tak nadchlo, že se do něj doslova ponořil – po osobním zážitku z rozbouřeného Severního moře, kdy dokonce málem utonul. Kromě monumentální dramatičnosti Bouře obsahuje i dojemnou lyričnost – „motiv lásky“, který je téměř doslovnou citací písně Lásko, Bože, lásko, a stává se ústředním tématem variací, kterou sám Novák charakterizoval jako meditaci o lásce.

Posluchači se mohou těšit na jedinečné obsazení, sólových partů se ujmou přední sólisté Opery Národního divadla, vystoupí tenorista Aleš Briscein, sopranistka Jana Sibera, sopranistka Petra Alvarez Šimková, barytonista Pavol Kubáň a dále basisté Miloš Horák a Pavel Švingr. Orchestr a Sbor Národního divadla (sbormistr Lukáš Kozubík) bude dirigovat hudební ředitel Robert Jindra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments