Charkovští operní pěvci budou vystupovat ve sklepení, aby se vyhnuli ruským střelám

Operní pěvci v Charkově na severovýchodě Ukrajiny doufají, že se po více než dvaceti měsících ruské války vrátí na jeviště. Hodlají vystupovat ve sklepení divadla, které by jim i divákům mělo poskytnout ochranu před ruskými vzdušnými útoky. Druhé největší ukrajinské město leží nedaleko hranic s Ruskem a pravidelně čelí ruským raketovým úderům. Vzhledem ke krátké vzdálenosti to někdy ruským střelám trvá od odpálení pouhých 45 sekund, než dopadnou.
Charkovské národní akademické divadlo opery a baletu M. V. Lysenka (foto Evgeny Genkin)
Charkovské národní akademické divadlo opery a baletu M. V. Lysenka (foto Evgeny Genkin)

Charkov zakázal pořádaní hromadných veřejných akcí po vypuknutí ruské vojenské agrese na konci loňského února. Rusové se ze začátku invaze pokoušeli město dobýt, ale Charkov odolal. Některé jeho čtvrti však těžce poničilo ostřelování a vzdušné údery. Ukrajinská armáda později Rusy vytlačila z téměř celé charkovské oblasti, raketové útoky ovšem pokračují.

Vzdálenost od hranic je tak krátká, že rakety mohou dopadnout do města a vybuchnout ještě před tím, než se vůbec rozezní sirény, popsal generální a umělecký ředitel Charkovského národního akademického divadla opery a baletu Ihor Tuluzov. Divadlo, které kvůli rizikům zastavilo představení na hlavní scéně, ovšem vybavilo jevištěm, provizorním orchestřištěm a řadami sedadel svůj suterén, který slouží také jako protiletecký kryt.

Umělci se přitom chystají požádat městské úřady, aby jim umožnily pravidelné vystupování v podzemí. Budovu obrovského divadla navrhli v dobách Sovětského svazu pro sjezdy členů komunistické strany. “Budova toho hodně vydrží, je to monolitická a bezpečná konstrukce. Elita, pro kterou byla navržena, potřebovala být v bezpečí,” upozornil hlavní inženýr charkovského kulturního stánku Andrij Turlobekov.

V pátek se tam odehrála generální zkouška, které se zúčastnili pracovníci divadla, jejich rodiny a přátelé. “Chybělo nám vystupování na jevišti,” svěřila se členka souboru Olena Starikovová. “Zpívali jsme na mnoha místech v garážích, lesích, školách, školkách, nemocnicích ale nic se nevyrovná jevišti. Opera je pohádka. Všichni – baletní soubor, operní soubor, všichni jsme neuvěřitelně šťastní,” uvedla.

Charkovský starosta Ihor Terechov před časem oznámil plány na vybudování podzemní školy, kde by děti mohly bezpečně studovat bez ohledu na ruské rakety. Město už dříve zřídilo desítky školních tříd v podzemních prostorách metra, aby se některé děti mohly vrátit k prezenční výuce. Řada škol na Ukrajině kvůli válce vyvolané Ruskem totiž z bezpečnostních důvodů vyučuje online.

Charkov se nyní připravuje na druhou válečnou zimu a panují obavy, že Rusko znovu podnikne útoky na energetickou síť a další důležitou infrastrukturu, což opět způsobí rozsáhlé výpadky proudu. Navzdory těmto obavám a pravidelným vzdušným úderům se podle úřadů do Charkova vrátilo mnoho obyvatel, kteří na začátku invaze uprchli. Ve městě, které mělo před válkou 1,4 milionu obyvatel, nyní žije podle nich přes 1,2 milionu lidí.

Ve své práci se snaží pokračovat řada ukrajinských divadel, některá přitom působí v extrémně náročných podmínkách. Například Chersonské hudební a činoherní divadlo letos půl roku pořádalo představení pro obyvatele válkou těžce zkoušeného frontového města navzdory častému ostřelování ruskou armádou. Hrálo v podzemním krytu a diváci mohli představení navštěvovat bezplatně. Na konci června zakončilo sezonu a jeho ředitel doufal, že bude moci zahájit i tu další. “Lidé tady trpí. A představení mohou být i arteterapie,” řekl tehdy šéf umělecké instituce Oleksandr Knyha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments