Opera ND bude mít nové vedení: Hroncovou a Kofroně

Aktualizováno 

V managementu Opery budou i Robert Jindra a Martin Leginus 

Nastupující ředitel Národního divadla Jan Burian dnes odpoledne oznámil, že má již jasno o novém vedení operního souboru první scény. Od 1. srpna jmenuje do funkce ředitelky spojené Opery Národního divadla a Státní opery divadelní manažerku Silvii Hroncovou. Uměleckým ředitelem obou operních souborů se od nové sezony stane Petr Kofroň. Vedení Opery Národního divadla krom toho rozšíří na nových postech také dva hudební ředitelé – dirigenti Robert Jindra pro soubor Opery Národního divadla a Martin Leginus pro soubor Státní opery. Jan Burian o tom dnes informoval prostřednictvím tiskového mluvčího Národního divadla Tomáše Staňka.
„Jsem rád, že se mi podařilo sestavit tým složený ze tří uznávaných dirigentů a zkušené divadelní manažerky“, komentoval svoje rozhodnutí příští ředitel Národního divadla Jan Burian, který do čela první scény nastupuje od 1. srpna. „Pokorně se vracíme k realitě. Soubory Státní opery i Opery Národního divadla budou mít svého vlastního hudebního šéfa a samostatný orchestr i sbor. Spojovat je bude jednotné manažerské vedení, dramaturgie a společný zájem o vysokou kvalitu každého představení,“ uvedl v tiskovém prohlášení Jan Burian.Nové vedení představí zaměstnancům svou vizi na neveřejném úvodním setkání k zahájení divadelní sezony 2013/2014, které je naplánováno na 26. srpna do hlediště Národního divadla v Praze. Nový management Opery vystřídá Dagmar Dominovou, která byla vedením souboru dočasně pověřena letos na jaře po odvolání Rocca.

Vizitky nového managementu Opery Národního divadla 

Silvia Hroncová (1964) je absolventkou Univerzity Komenského v Bratislavě, oboru estetika – divadelní věda. Je členkou řady profesních organizací na Slovensku a v Čechách. Byla ředitelkou Divadelního ústavu v Bratislavě, angažovala se v dokončení nové budovy Slovenského národního divadla. Byla jedním z autorů projektu Strategie spuštění a provozování nové budovy Slovenského národního divadla na Ministerstvu kultury Slovenské republiky. V letech 2006 až 2009 zastávala post generální ředitelky Slovenského národního divadla v Bratislavě, ze kterého však předčasně odstoupila.

Petr Kofroň (1955) studoval skladbu na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Učil teoretické předměty na Pedagogické fakultě University Karlovy v Praze. Od roku 1989 do roku 1996 byl ve svobodném povolání, od října 1996 do června 2004 zastával funkci šéfa plzeňské opery, která se za jeho vedení vyznačovala neotřelou dramaturgií a připravila řadu pozoruhodných inscenací. Od sezony 2011/2012 se Petr Kofroň do Divadla J. K. Tyla v Plzni vrátil jako šéf orchestru opery. V roce 1983 založil Agon Orchestra s cílem představovat soudobé hudební trendy.

Robert Jindra (1977) absolvoval v roce 1999 Pražskou konzervatoř v oboru klasický zpěv. Ve studiu pokračoval v oboru dirigování pod vedením Miroslava Košlera, Jana Kasala a Miriam Němcové, u níž absolvoval v roce 2003. Od roku 1999 začal pravidelně spolupracovat s Dětskou operou Praha. Od roku 2001 byl v pražském Národním divadle asistentem sbormistra, od roku 2004 pak asistentem dirigenta, od sezony 2005/2006 působí v ND již jako dirigent. V roce 2006 započala jeho spolupráce s Deutsche Oper am Rhein. V březnu 2010 se ujal postu hudebního ředitele operního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, který je většinou odborníků v současnosti hodnocen jako nejúspěšnější v Česku.

Martin Leginus (1980) studoval dirigování na Státní konzervatoři a na VŠMU v Bratislavě (Ondrej Lenárd, Peter Feranec). Zúčastnil se též mistrovských kurzů u Kurta Masura a absolvoval stáž v Landestheater Detmold v Nemecku. V roce 2006 nastoupil jako asistent do Slovenského národního divadla, a to nejdříve jako asistent, o rok později se uvedl jako dirigent při záskoku v jedné z repríz baletu Spartakus. Dirigentskou smlouvu má v SND od roku 2008, spolupracuje jak na operních, tak i baletních inscenacích. V lednu 2013 debutoval v pražské Státní opeře v Mozartově Kouzelné flétně.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments