Opera v Plzni se v Novém divadle bude hrát častěji

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla, které právě zahájilo 151. sezonu, nabídne do června příštího roku 23 premiér. Dvě scény Nového divadla, které k němu patří, se už po roce zaběhly a do budoucna by s měl ustálit počet premiér všech souborů Divadla J. K. Tyla na 24 činoher, oper, baletů a muzikálů za rok. Předminulou sezonu před otevřením nové budovy to bylo 16 premiér, v minulé sezoně rekordních 29 premiér. Nové divadlo Plzeň (foto Pavel Křivánek)Za rok fungování Nového divadla se podle ředitele Martina Otavy ujasnila dramaturgie, nároky a potřeby diváků. Oproti původním předpokladům se v Novém divadle objeví ročně zhruba dvě ze čtyř až pěti premiérových oper. Činohra se částečně přesune do Velkého divadla. Nové divadlo se supermoderními technologiemi uspokojí nároky náročných oper, kdy je nutné přemisťování sborů, kulis. Navíc má pro operu dobrou akustiku, řekl Otava. Naopak činohře mnohdy víc vyhovuje komornější historické divadlo.

Divadlo J. K. Tyla dříve odehrálo za rok kolem 530 představení, nyní je jich téměř 600. Za rok je navštíví přes 200.000 diváků. Divadlo má velkou základnu předplatitelů – přes 10.000. Divadlo se kromě tradičních skupin snaží vyjít vstříc i mladému publiku. „Chceme si diváky vychovávat prakticky od školky,“ řekl Otava. Divadlo J. K. Tyla proto zavedlo abonentní skupiny – pro příznivce výrazně se profilující Malé scény, pro malé a mladé diváky – skupinu Junior a nově dvě skupiny podle věku v Klubu mladých diváků.Nové divadlo Plzeň (foto Pavel Křivánek)
Mladému publiku vychází divadlo vstříc i několika premiérami. Uvede dobrodružné pátrání inspirované plzeňskými pověstmi pod názvem Chrtí packa, Temlovu operu Kocour v botách nebo interaktivní Muzikantskou pohádku. Další dramaturgickou linií je zaměření na regionální témata. Diváci uvidí ve světové premiéře hru vycházející ze vzpomínek pamětníků na události kolem vzpoury Plzeňanů po měnové reformě nazvanou Plzeň 1953. V premiéře bude uveden i muzikál Viktorka Plzeň! aneb Jinak to nevidim! „Je to o vzestupu fotbalového klubu, ale velkou roli tam hraje i oddanost, umanutost a láska. Je to v nejlepším smyslu lidový muzikál. Naopak velký broadwayský muzikál nabídne premiéra Anything Goes, česky Děj se co děj,“ popsal šéf muzikálového souboru Roman Meluzín.

Plzeňská opera připraví v této sezoně též Pucciniho Edgara, Weberova Čarostřelce (toho v Novém divadle), Verdiho Macbetha a Honnegerovu Janu z Arku na hranici (také na Nové scéně), pro podzim roku 2016 pak ohlásila adaptaci Mozartovy Kouzelné flétny pod názvem Papageno v kouzelném lese a Čajkovského Eugena Oněgina. V baletu v této sezoně po již uvedeném večeru Kill de Bill chystají Prokofjevova Romea a Julii, Stravinského Svěcení jara a na Nové scéně taneční zpracování Bizetovy Carmen, pro začátek sezony následující se nového nastudování v Plzni dočkají Bořkovcův Krysař a Čajkovského Labutí jezero.Velké divadlo PlzeňPlzeňské Divadlo J. K. Tyla má 405 zaměstnanců – od pracovníků dílen, ekonomického úseku a úředníků po umělce – a navíc asi 250 stálých hostů, například muzikálový orchestr či hostující operní sólisty.

Foto Pavel Křivánek, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat