Opera v Šárce letos chystá Smetanovu Prodanou nevěstu

V neděli 3. září 2023 se uskuteční v pražském přírodním divadle v Šárce tradiční představení pod širým nebem. Od 14:00 hodin mohou návštěvníci zhlédnout operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.
Opera v Šárce, ilustrační foto (zdroj Opera v Šárce)
Opera v Šárce, ilustrační foto (zdroj Opera v Šárce)

Bedřich Smetana komickou operu o třech dějstvích komponoval v letech 1863–1866. Prodaná nevěsta s libretem Karla Slabiny měla premiéru v Prozatímním divadle 30. května 1866. V roce 1913 byla Prodaná nevěsta uvedena na slavnostním otevření přírodního divadla v Šárce. Divadlo působilo až do roku 1922, odehrálo se v něm do té doby celkem šestnáct inscenací. Tehdy se do něj vešlo 10.000 sedících diváků, míst ke stání bylo 8.000. V roce 2005 byl provoz divadla v Šárce obnoven. Mohli jsme zde zhlédnout například Rusalku, Jakobína a Čerta a Káču Antonína Dvořáka, loni to byly Dvě vdovy Bedřicha Smetany.

Na osmnáctém ročníku Opery v Šárce vystoupí tradičně sólisté, sbor, balet a orchestr opery Národního divadla v Praze. Můžeme se těšit například na Jiřího Hájka v roli Krušiny, Lucii Hájkovou jako Ludmilu, Jana Sibera ztvární roli Mařenky a Františka Zahradníčka uvidíme v roli Míchy. Letošní inscenaci režírují Jana Divišová a Renée Nachtigallová. Dirigovat bude Jan Chalupecký.

Pořadatelé žádají diváky, aby si s sebou přinesli deky, případně pláštěnky a aby byli k přírodnímu parku ohleduplní. V celém areálu je zákaz kouření.

Do Šárky se lze dopravit autem (po ulici Evropská ve směru k Letišti Václava Havla za benzínovou pumpou MOL doprava do ulice Vokovická, pak druhou ulicí doleva do ulice V středu až na konec k parkovišti “Koupaliště Džbán”, dále již pěšky po vyznačené cestě) i MHD (metrem trasy “A” nebo tramvají č. 20 a 26 na zastávku Nádraží Veleslavín a odtamtud opět po vyznačené trase: ul. Vokovická, V Středu a dál označenou cestou k divadlu). Je nutné počítat s cca dvaceti minutami chůze.

Mapa Opera v Šárce (zdroj Opera v Šárce)
Mapa Opera v Šárce (zdroj Opera v Šárce)

Opera v Šárce
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta
3. září 2023, 14:00 hodin
Přírodní divadlo v Šárce

Obsazení
Krušina – Jiří Hájek,
Ludmila – Lucie Hájková
Mařenka – Jana Sibera
Mícha – František Zahradníček
Háta – Yvona Škvárová
Vašek – Josef Moravec
Jeník – Aleš Briscein
Kecal – Luděk Vele
Principál – Jan Ježek
Esmeralda – Soňa Godarská
Indián – Zdeněk Harvánek

Inscenační tým
Dirigent – Jan Chalupecký
režie – Jana Divišová, Renée Nachtigallová
kostýmy – Josef Jelínek
sbormistr – Pavel Vaněk
choreografie – Kateřina Dedková
hudební příprava – Jitka Nešverová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments