Opera v televizi? Ano, ale ne u nás

Pravidelný každotýdenní pořad o novinkách z oblastního operního souboru v televizi? V našich poměrech ani náhodou, a to ani v tom nejnemožnějším vysílacím čase. U našich sousedů ale i tohle jde. Jedním z příkladů může být i pětisettisícové německé okresní město Lipsko. O Lipské opeře, o tom co je tam nového, vysílá týden co týden – konkrétně každý čtvrtek  v podvečer o půl sedmé – pravidelný pořad místní regionální televize. Tady je jeho poslední vydání, informující o nejnovější lipské operní premiéře, kterou byl Verdiho Nabucco.

U nás se o něčem takovém jako je pravidelná každotýdenní televizní pětiminutovka může zdát i pražskému Národnímu, o oblastních souborech ani nemluvě. A jiné to není ani na Slovensku. Neplatí snad operní fanoušci koncesionářské poplatky? Nebo to, co se děje v opeře u nás, nestojí za řeč?  

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (2) “Opera v televizi? Ano, ale ne u nás

  1. A vůbec nechápu,proč televize, státní televize! nenatáčí nejlepší operní představení tak, aby zůstala zachována pro další generace. Například Gloriana – to bylo tak vynikající představení, po stránce pěvecké i scénografické, dokonalý zážitek – a veškeré úsilí se po čtyřech reprízách rozplyne jako dým a zůstává jen nehmotná vzpomínka. A tak by se dalo pokračovat – Parsifal, Káťa Kabanová atd. Já vím, autorská práva atd. ale ať mi vysvětlí, jak je možné, že ve světě to jde, jak to tak tedy dělají jinde, že existují kvalitní nahrávky současných inscenací?

Napsat komentář