Opera Zürich: Serebrennikova inscenace z domácího vězení

"Jak svobodné je umění v Rusku?" To je otázka, kterou vyvolává zadržování filmového a divadelního režiséra Kirilla Serebrennikova. Režisér mezitím vede inscenace na dálku s pomocí moderních technologií.

Curyšská opera uvádí Mozartovu operu „Cosi fan tutte“ bez fyzické účasti jejího režiséra Kirilla Serebrennikova. Ruský 49letý režisér nemůže osobně řídit zkoušky, které začaly 20. září, protože jeho domácí vězení v Moskvě bylo prodlouženo až do 19. října. Premiéru plánovanou na 4. listopadu 2018 však budou realizovat podle jeho koncepce. Tohoto úkolu se ujal Serebrennikovův spolupracovník Evgeny Kulagin. Serebrennikov vypracoval podrobnou sekvenci celé produkce. Prostřednictvím svého právníka se mu předávají záznamy zkoušek. Po promítání bude zpětná vazba režiséra souboru přehrána. Kostýmy a scénografie byly také vyrobeny podle nápadů a pokynů Serebrennikova v dílnách opery. Státní opera v Hamburku hodlá v březnu 2019 představit jeho inscenaci Nabucca od Giuseppe Verdiho.

Režisér Kirill Serebrennikov je v domácím vězení v Moskvě již rok. Byl obžalován ze zpronevěry státních dotací a jeho zákaz pohybu je neustále prodlužován. Řada osobností se domnívá, že obvinění je pouze záminkou Serebrennikova odstavit. Režisér se otevřeně staví proti anexi Krymu, Putinově vládě, stejně tak hájí práva homosexuálů, kteří čelí v Rusku silné diskriminaci.

V Zrcadlovém sále Curyšského divadla se 28. října 2018 uskuteční veřejná diskuse “Jak svobodné je umění v Rusku?” Debaty se zúčastní divadelní kritička a kulturní organizátorka Marina Davydova z Moskvy, profesor ruské kultury Ulrich Schmid či spisovatel Mikhail Shishkin.

České publikum se mohlo se Serebrennikovovou filmovou tvorbou seznámit v repertoáru českých kin, kde se letos promítal jeho nový černobílý snímek Léto.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat