OperaStreaming – Monteverdiho opera L’Orfeo byla k vidění online a zdarma

  1. 1
  2. 2

Dílo získalo v roce 2018 grant v rámci programu Creative Europe Cooperation, jenž se zaměřuje na podporu nadnárodní mobility umělců a šíření tvůrčí práce. Jednotlivá dějství jsou napsána v srbštině, italštině a němčině. Podíleli se na nich srbská skladatelka Jasmina Mitrušić, italský skladatel Luigi Cinque a německý skladatel Valentin Ruckebier. V inscenaci účinkuje šest zpěváků ze tří zemí a zkoušky se budou konat v každém ze třech zúčastněných divadel.

18. prosince 2021 pak bude v Teatro Comunale di Ferrara uvedena nová inscenace opery Astora Piazzolly María de Buenos Aires (u příležitosti stého výročí skladatelova narození). Jeho skladby způsobily v tradičním tangu doslova revoluci a jeho styl „nuevo tango“ zahrnuje prvky jazzu i populární a klasické hudby. Piazzollova jediná opera čerpá z tohoto jedinečného idiomu. Letošní program uzavře 30. prosince 2021 nová inscenace Vivaldiho opery Il Farnace z roku 1727, rovněž v Teatro Comunale ve Ferraře (koprodukce s Teatro Municipale di Piacenza).

Jak je vidět, vedení regionu ukázalo pozoruhodnou prozíravost ještě před vypuknutím pandemie, která dlouhodobě znemožnila návštěvu operních scén. Během pandemie umožnilo streamování divadlům v regionu pokračovat v připravovaných inscenacích – technický a další personál proto mohl zůstat v zaměstnání. Výše uvedené statistiky také ukazují, že se divadla nemusí obávat konkurence online kanálů. Na začátku pandemie, když diváci sledovali představení divadel celého světa z pohodlí domova, se mnohé operní scény této konkurence na YouTube i jiných kanálech velmi obávaly. Vedení divadel se domnívala, že streamování povede k výraznému snížení počtu návštěvníků, ba k úplné ztrátě publika. To se však neprokázalo. Nyní je zřejmé, že živá vystoupení a streamování mohou existovat společně a ku prospěchu obou stran. V příštích třech letech bude cílem OperaStreamingu, aby projekt začal přinášet zisk a mohly být pokryty některé náklady.

Streamování nemůže a nesmí nahradit tradiční zážitek v divadle. Je to však skvělá možnost, jak oslovit publikum na celém světě a představit mu díla, která by možná jinak diváci, zvlášť v odlehlých zemích, neměli možnost zhlédnout. Důmyslně připravený projekt OperaStreaming jim tak umožňuje objevit bohatství kultury, hudby a umění, jež lze najít v krásných městech půvabného regionu Emilia-Romagna.

15. prosince 2021 uspořádají Aldo Sisillo a Tommaso Minerva prezentaci projektu OperaStreaming v Italském institutu v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments