Věčná slečna Bledá nabádá k zastavení a zamyšlení

Festival Hudební současnost slaví letos 47 let své existence. Dramaturgie festivalu, který prezentuje tvorbu především ostravských a českých současných autorů, letos připravila pro posluchače bohatý program v podobě deseti koncertů, pěti kurzů a uměleckých besed.
Markéta Dvořáková, Ivo Medek: Věčná slečna Bledá, Aneta Bendová Podracká (zdroj Hausopera Brno, foto Marek Olbrzymek)
Markéta Dvořáková, Ivo Medek: Věčná slečna Bledá – Aneta Podracká Bendová (zdroj Hausopera Brno, foto Marek Olbrzymek)

Jedním z letošních projektů festivalu je opera ostravské skladatelky Markéty Dvořákové a brněnského skladatele Ivo Medka Věčná slečna Bledá aneb Operní nejistota pro široké masy. Ostravská premiéra opery se bude konat dne 24. listopadu 2021 v 19:00 hodin v Kavárně Národní dům v Divadle Jiřího Myrona ve spolupráci s Národním divadlem Moravskoslezským a Sdružením Q.

Libreto opery, která je dílem „site-specific“ (dílo vytvořené přímo pro konkrétní prostor), napsal Josef Škarka (Hausopera Brno). Ten zároveň vystoupí v roli pana Bartoše. Sopranistka Aneta Podracká Bendová se představí jako slečna Bledá.

Operu bude dirigovat Filip Urban, režie se ujme ředitel Národního divadla Moravskoslezského Jiří Nekvasil. Kromě sólistů a „kavárenské kapely“ ve složení flétna (Petra Olajcová), violoncello (Nikos Engonidis), akordeon (Marcela Kysová) a bicí nástroje (Jiří Smrčka) vystoupí také Dětský sbor Operního studia NDM pod vedením Lenky Živocké.

„Potácíme se mezi snem a skutečností, není zřejmé, kde je tady a kde je tam, a kdo je vlastně Bledá? Divák si odpovědi najde sám, musí ale zapojit fantazii a představivost, protože stejně důležité jako to, co je vidět na jevišti, je i ono skryté za ním. Baví mě vnitřní svět pana Bartoše a vedle něj mimózní Bledá, která prožívá svůj vlastní příběh. Nástrojovým obsazením jsme se s Ivo Medkem snažili co nejvíce přiblížit charakteru šlágrů 30. let,” říká skladatelka Markéta Dvořáková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments