(VIDEO) Capriccio v Semperoper Dresden

V úterý 16. listopadu 2021 jste na evropské kulturní stanici ARTE mohli sledovat přímý přenos Capriccia Richarda Strausse z drážďanské Semperoper. Záznam představení zůstává dále přístupný na této stránce.

Capriccio Richarda Strausse je opera o opeře jako umělecké formě. S moudrou veselostí a hlubokým pochopením divadla jako žánru ukazuje, jak vzniká hudební drama.

Básník Olivier, skladatel Flamand a hraběnka Madeleine diskutují nejen o svých milostných vztazích, ale také o otázce pro dějiny opery mnohem důležitější – co je pro operu důležitější: hudba, nebo slovo? Rivalita mezi básníkem a skladatelem se stupňuje a hraběnčina neschopnost vybrat si mezi svými nápadníky se stává metaforou neřešitelného problému.

Capriccio je zároveň skutečným divadlem typů, něžným vyznáním nehynoucí lásky, inteligentní diskurzivní zábavou i elegantním studiovým dramatem. To, co Strauss sám nazýval „konverzačním kusem s hudbou“, mělo být jeho labutí písní jako operního skladatele, mimořádně rafinovaným závěrečným aktem jeho vysoce sofistikovaného životního díla.

Richard Strauss: Capriccio
16. listopadu 2021, přímý přenos ze Semperoper Dresden

Účinkující:
Camilla Nylund – hraběnka
Christoph Pohl – hrabě
Georg Zeppenfeld – La Roche
Daniel Behle – Flamand
Christa Mayer – Clairon
Nikolay Borchev – Olivier
Staatskapelle Dresden
Režisér – Jens-Daniel Herzog
Dirigent – Christian Thielemann

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments