Operní kukátko (13)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 26. října do 1. listopadu 2015. Tradiční Simon Boccanegra na úvod v Janově. Great Scott – nová opera o opeře Jacka Heggieho. Fidelio v Stuttgartu. Lovci perel se vrací do repertoáru, tentokráte do Curychu. Festival ve Wexfordu – svátek operních rarit. Bassaridky v Mannheimu. Brigitte Fassbaender režíruje Popelku. Za Královnou ze Sáby do Budapešti. Bergmanova Persona jako opera. Operní rarita Umberta Giordana – Siberia. Dagmar Pecková zpívá pro charitu. Jan Antonín Pitínský a Prodaná nevěsta. Opera Sacra – poslední opona. Skvělá nová nahrávka Händelovy Partenope. Kontroverzní spis Bernda Weikla.

Operní kukátko
Otevření operní sezony v Janově
Teatro Carlo Felice v Janově otevřelo svoji sezonu sérií představení Verdiho Simona Boccanegry v režijním nastudování Andrey De Rosy. Režie je tradiční a věrná původnímu libretu včetně historizujících kostýmů; scénografie je doplněna elegantními videoprojekcemi, které tematizují moře a vodu jako živel. Je to ostatně velmi stylové, protože děj opery se odehrává právě v Janově v polovině patnáctého století.

Giuseppe Verdi: Simone Boccanegra - Teatro Carlo Felice Janov 2015 (foto Marcello Orselli)
Giuseppe Verdi: Simone Boccanegra – Teatro Carlo Felice Janov 2015 (foto Marcello Orselli)

Obsazení je velmi kvalitní, v hlavní ženské roli vystupuje zkušená italská sopranistka Barbara Frittoli (Amelie), titulního hrdinu ztělesňuje Franco Vassallo. Tenorového partu se ujal nadějný Gianluca Terranova (Gabriele Adorno). Dirigentem představení je Stefano Ranzani. Zajímavostí představení je němá role Marie, matky Amelie, která v několika scénách vystupuje jako duch (pantomimická role Luisa Baldinetti).

Nová opera Jacka Heggieho
Great Scott (Skvělá Scottová) je název nové opery amerického skladatele Jakea Heggieho (narozen 1962), jehož úspěšná opera Dead Man Walking (Mrtvý muž přichází, 2000) se zřejmě vřadila do světového operního repertoáru. Jeho poslední opera, která měla premiéru v pátek 30. října v Dallasu, využívá zápletku ze světa opery. Titulní hrdinka je světově uznávaná mezzosopranistka Arden Scott, která se vrací do rodného města na americkém středozápadu, aby zde vystoupila v operní vykopávce s názvem Rosa Dolorosa, Figlia die Pompei (Růže bolestná, dcera pompejská), ve fiktivní belcantové opeře z třicátých let devatenáctého století s námětem podobným Verdiho Aidě.

Jake Heggie: Great Scott - The Dallas Opera 2015 (foto Karen Almond)
Jake Heggie: Great Scott – The Dallas Opera 2015 (foto Karen Almond)

Divák pozoruje zkoušky i generálku, vztahy v souboru i návštěvy ducha dávno mrtvého skladatele, ale hlavní problém spočívá v časovém souběhu operní premiéry s americkým diváckým svátkem – finálem Super Bowlu… Hlavní role byla napsána na tělo americké mezzosopranistce Joyce DiDonato a i v dalších rolích vystupují hvězdy, například barytonista Nathan Gunn (jako bývalý přítel Arden, který zůstal ve městě) a oblíbená Heggieho interpretka – mezzosopranistka Frederica von Stade (operní manažerka). Autorem libreta je známý dramatik a muzikálový i operní libretista Terence McNally, autor textů k opeře Mrtvý muž přichází a k divadelní hře známé i u nás – Master Class o mistrovských lekcích Marie Callas. Ohlasy na premiéru jsou zatím váhavé a v hodnocení smíšené, v kritikách je zdůrazňována nadměrná délka představení, to jest tři a půl hodiny.

Fidelio ve Stuttgartu
Inscenace jediné Beethovenovy opery režisérského týmu Jossiho Wielera a Sergia Morabita v Stuttgartu, kde je Jossi Wieler intendantem (se smlouvou do roku 2018) a Sergio Morabito šéfdramaturgem, byla přijata s určitými rozpaky, na což jsou ale tito dva inscenátoři zvyklí. Přenesli děj do současného policejního státu, ve kterém k smrti znavená Leonore pátrá po svém zmizelém manželovi. Inscenaci zřejmě také ovlivnila smrt scénografa Berta Neumanna během její přípravy, ten navrhl scénu jakéhosi prázdného bunkru bez oken se sítí zavěšených mikrofonů. Ze sólistů kritika chválí Rebeccu von Lipinski (Leonore), méně zaujal Michael König jako Florestan. Dirigentem představení je známý Sylvain Cambreling.

Ludwig van Beethoven - Rebecca von Lipinski (Leonore), Michael König (Florestan) - Oper Stuttgart 2015 (foto Oper Stuttgart)
Ludwig van Beethoven: Fidelio – Rebecca von Lipinski (Leonore), Michael König (Florestan) – Oper Stuttgart 2015 (foto Oper Stuttgart)


Lovci perel v Curychu
Obliba Bizetovy opery s exotickým námětem z Cejlonu stále stoupá. V současnosti ji do repertoáru zařadil další renomovaný operní soubor – Opernhaus Zürich. Vsadil nikoliv na známé hvězdy, ale na mladší představitele: Rosa Feola (Leila), Fréderic Antoun (Nadir) a Étienne Dupuis (Zurga). Režisérem představení je Jens-Daniel Herzog a dirigentem zkušený Carlo Rizzi.

Georges Bizet: Les Pêcheurs de perles - Opernhaus Zürich 2015 (foto Opernhaus Zürich)
Georges Bizet: Les Pêcheurs de perles – Opernhaus Zürich 2015 (foto Opernhaus Zürich)


Festival operních rarit ve Wexfordu
Letošní ročník operního festivalu v anglickém Wexfordu nabízí kromě běžných titulů (letos Hänsel und Gretel, Tosca) také čtyři raritní opery. Právě uvádění málo hraných a zapomenutých hudebně-dramatických děl je osou dramaturgického záměru tohoto exkluzivního festivalu, jenž je opravdu přístupný spíše movitějším divákům. Prvou raritou je opera Koanga Fredericka Delia z roku 1904 (německá verze), až později bylo dílo uvedeno v anglické verzi. Námětem je milostný příběh zavlečeného afrického prince a zároveň kněze woodoo s mulatkou na plantážích v Louisianě ve druhé polovině osmnáctého století. Čtyři představení: 21., 24., 27. a 30. říjen. Dalším titulem je Mascagniho veristická tragédie Guglielmo Ratcliff (1895) podle stejnojmenné básnické tragédie Heinricha Heineho, kde titulním hrdinou je rozervaný básník z období romantismu (22., 25., 28., 31. říjen).

Pietro Mascagni: Guglielmo Ratcliff - Wexford Festival Opera 2015 (foto Wexford Festival Opera)
Pietro Mascagni: Guglielmo Ratcliff – Wexford Festival Opera 2015 (foto Wexford Festival Opera)

Tragédii střídá lehká opera-comique Le pré aux clercs (Písařská louka) Louise Josepha Ferdinanda Hérolda z roku 1832 s milostnou zápletkou ze dvora Markéty, královny Navarské v roce 1582. Název je odvozen od oblíbeného místa milostných schůzek. Čtyři představení: 23., 26., 29. říjen a 1. listopad. Poslední operní lahůdkou je Massenetova krátká opera Le portrait de Manon (Portrét Manon, 1894), která je pokračováním jeho opery Manon po dvaceti letech. Jednoaktová opera je doplněna scénami ve formě flashbacků právě z Massenetovy nejznámější opery. Tři představení v komorním prostoru: 22., 25. a 28. říjen. Ve Wexfordu zpravidla nevystupují světové operní hvězdy, ale buď kvalitní zpěváci z menších divadel, nebo i mladí pěvci na počátku kariéry. Přesto najdeme v obsazení velmi kvalitní představitele, například renomovanou mezzosopranistku Annunziatu Vestri v Mascagniho opeře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat