Operní panorama Heleny Havlíkové (67)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Týden od 19. do 25. března 2012

 – Ceny Thálie 2011 s pohledem do zákulisí
 – Čtyři profilová CD – každé jiné
 – Inspirace na dny příští
***

Operní ceny Thálie 2011

V sobotu byly uděleny ceny Thálie za rok 2011, které už po devatenácté vyhlásila Herecká asociace.V opeře je získali Anna Klamo za Delibesovu Lakmé v inscenaci ústeckého divadla a Jacek Strauch za titulní roli Cardillaca v ostravském nastudování této Hindemithovy opery.Jakkoli je samo hlasování tajné, jako členka operní poroty (o složení rozhoduje Prezidium Herecké asociace), která vybírá nominované, tak Kolegia, které rozhoduje o laureátech, mohu potvrdit, že činnost obou porot je transparentní a systematická. Práce osmičlenné operní poroty (do níž se letos k naší velké radosti zapojí i respektovaná sólistka a pedagožka Magdaléna Hájossyová) je rozložena do celého roku, a to včetně prázdnin, kdy sice naše tzv. kamenná divadla nehrají, ale sympaticky houstnou operní produkce na letních festivalech. Jezdíme na premiéry i reprízy všech inscenací uvedených v daném roce, sledujeme také výkony sólistů, kteří nově do starších inscenací vstoupili. Národnost přitom není rozhodující, protože ocenění mohou získat i zahraniční pěvci, pokud u nás inscenaci nastudovali („pouhé“ hostování sem nespadá). Za loňský rok jsme hodnotili v 35 produkcích na 500 výkonů. A průběžně diskutujeme. Na závěrečném prosincovém zasedání po důkladné rekapitulaci všech výkonů i vyhodnocení návrhů, které mohou Herecké asociaci posílat jednotlivci i divadla, každý člen poroty napíše své kandidáty – tedy dva do tzv. hlavní nominace a pět do širší. Nad výsledným prostým matematickým součtem hlasů vedeme ještě další diskusi, při rovnosti hlasů volba pokračuje dalším kolem. Náš výsledek je pak podkladem pro práci Kolegia.

Patnáctičlenné Kolegium (o jehož složení opět rozhoduje Prezidium) , v němž je kromě nezávislých osobností zastoupena každá odborná porota dvěma svými členy, pak zhlédne v divadlech (pokud inscenace už není na repertoáru tak alespoň na DVD) nominované výkony ve všech čtyřech oborech cen Thálie – po třech ženských a třech mužských v činohře a baletu,  po dvou a dvou v opeře a operetě – muzikálu. A podpisy na nominačních lístcích pak těsně před vyhlašováním každý odevzdá pod notářským dohledem svůj hlas pro jím vybrané laureáty.

Nyní po vyhlášení snad mohu prozradit, že Anna Klamo i Jacek Strauch byli v opeře i mojí volbou. Na výkonu Anny Klamo jako Lakmé v  jsem ocenila nejen zvládnutí všech skutečně nároků této mimořádně obtížné role, ale i to, jak vystihla půvab a jímavost této tragické hrdinky v orientálním romantickém příběhu nepovolené lásky bráhmanské kněžky a britského důstojníka z doby anglické koloniální nadvlády v Indii. Uzpívat takový part, navíc v odvážně odhaleném kostýmu, chce kuráž – Anna Klamo ji měla. Její Lakmé je skutečně vábivě exotickou půvabnou kněžkou i dojemně oddanou milující dívkou, ale také zoufalou ženou, která pro zakázanou lásku obětuje svůj život, když opakovaně zachrání život svého milovaného. Klamo si rozvrhla pěvecké síly tak, že jí vystačily nejen na ona dvě nejslavnější hudební čísla, ale svým zvonivým pohyblivýmsopránem  zvládla celou rozsáhlou roli. Pro Annu Klamo prý byla role orientální krasavice po zhlédnutí pohádky Labakan v dětství, její sen. Podle ní se jen těžko hledá v koloraturním oboru rozsáhlejší a technicky složitější role. Jak řekla, Lakmé zahrnuje několik poloh – od lyrického sopránu, přes vrcholové koloraturní plochy až po mladodramatické pasáže a pianissimové výšky. A Klamo si také pochvalovala, jak si zase na jevišti krásně „zaumírala“.

U barytonista Jacka Straucha mě zaujala pěvecká suverenita jeho hudebního uchopení role robustního, vůči okolí nerudného zlatníka, soustředěného na svoji práci, ale i psychologické vyjádření člověka, schopného kvůli závislosti na svých výtvorech vraždit. Pro Jacka Straucha, původní profesí lékaře, byl Cardillac zajímavý z mnoha důvodů. I když se na první pohled může tato barytonová role zdát harmonicky složitá, je to podle Straucha z vokálního hlediska velice pěkně napsaný part. A v opeře výjimečná role pařížského zlatníka, chorobně posedlého perfekcionisty se právě díky těmto charakterovým extrémům se Strauchovi také dobře hrála.

Třebaže se ceny Thálie udělují za výkony sólistů, oba letošní laureáti jsou součástí týmu, jemuž se synergicky podařilo vytvořit inscenace, které u nás v loňském roce patřily k mimořádným událostem. A reprezentují operní soubory v Ostravě v Ústí nad labem, které se v poslední době i dalšími premiérami vypracovaly do čela našeho operního dění.

Oborové poroty ovšem navrhují i ceny za celoživotní mistrovství, které pak uděluje prezídium Herecké asociace. Jejím letošním nositelem v opeře se stal  René Tuček. Cesta k opeře tohoto dlouholetého sólisty Národního divadla začala v hornickém učilišti v Sokolově ochotnickými hereckými rolemi. Po působení ve sboru plzeňské operety se díky záskoku v roli Kaliny ve Smetanově Tajemství v budějovickém divadle dostal mezi sólisty a na rolích Figara, Giovanniho, hraběte Luny nebo Jaga ve Verdiho operách či Gershwinova Porgyho umělecky vyzrával od roku 1960 v Brně. O deset let později přešel do pražského Národního divadla a uvedl se zde Andrejem Bolkonským v Prokofjevově Vojně a míru po boku tehdy začínající Gabriely Beňačkové. Právě na tuto roli vzpomíná především; a z dnešní perspektivy si cení i Figara v Lazebníku sevillském. René Tuček uplatňoval své pěvecké mistrovství i herecký talent a působivý jevištní zjev nejen v českém repertoáru jako Vladislav v Daliboru, Tausendmark v Braniborech v Čechách, Radovan i Přemysl v Libuši, Bohuš v Dvořákově Jakobínovi nebo Šiškov v Janáčkově opeře Z mrtvého domu, ale i ve světovém jako Oněgin, Rigoletto, Scarpia v Tosce nebo charismatický Escamillo v Carmen.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Hodnocení

Vaše hodnocení - V.Bednář - Operní recitál (CD)

[yasr_visitor_votes postid="15669" size="small"]

Vaše hodnocení - I.Kusnjer - Rarity českých oper (CD)

[yasr_visitor_votes postid="15946" size="small"]

Vaše hodnocení - E.Urbanová - Dvě tváře (CD)

[yasr_visitor_votes postid="15948" size="small"]

Vaše hodnocení - A.Kalivodová - Cestami lásky (CD)

[yasr_visitor_votes postid="15951" size="small"]

Mohlo by vás zajímat