Opulentní Hry o Marii


Tento Martinů v pražském Národním je vítězstvím hlavně pro Jiřího Bělohlávka. Už léta totiž nebyl orchestr první scény slyšet v takové kondici, jako tentokrát. Precizní provedení bez jakýchkoli kazů, důmyslně promyšlená dynamika v kontrastu s průzračností hudby Martinů, skvěle vypointované jednotlivé scény, snad nekonečně bohatá paleta barev smyčců… Kéž by si jen Jiří Bělohlávek našel pro Národní divadlo čas častěji!
Z poměrně obsáhlého obsazení si rozhodně zaslouží paradoxně na prvním místě jmenovat herec Jakub Gottwald, hostující v mluvené roli Principála, respektive Vůdce hry. Je to on, kdo na mnoha místech ať už svými skvěle interpretovanými replikami, tak i pohybovým zvtárněním drží hlavní otěže v rukou a udává inscenaci nepolevující rytmus.


Jakub Gottwald (Principál/Vůdce hry)

 

Ze zpěváků se tentokrát s úspěchem uplatnila Maria Kobielska (dříve Haan) coby Mariken a Maria (a také v kvartetu sólistů v Sestře Paskalině). Martinů jejímu hlasu evidentně sedí (rozhodně třeba líp, než nedávná Rusalka), jen ve vyšších polohách ztrácí její projev na srozumitelnosti zpívaného slova. Jako Sestra Paskalina se blýskla Pavla Vykopalová. Zdá se, že v poslední době tato původně mezzosopranistka prochází docela rychlým vývojem, kdy její hlas získává na dramatickém objemu, byť se chvílemi zdá, že ještě potřebuje jistější usazení. Zklamáním zato alespoň pro mne byla Stanislava Jirků (Archanděl Gabriel, Matka Boží, Kovářova dcera, Sestra Marta). Nejenže působí pěvecky i představitelsky nevyzrálým dojmem, ale má i zcela neznělé hlubší tóny, zatímco ve výškách její mezzosoprán vykazuje povážlivé vibráto.
Stanislava Jirků (Archanděl Gabriel)

Naopak zaujal Svatopluk Sem (Ďábel), bezesporu velký hlas, schopný dalšího růstu, a také i přes své poměrně malé role Jaroslav Březina (Maškaron) a Ivan Kusnjer (Kovář).


Šéf opery Jiří Heřman, který si režii her o Marii sám sobě přidělil, byl tentokrát rozhodně úspěšnější, než naposledy při nové Rusalce. Poetika duchovních Her o Marii – tak jak se dalo už předem předpokládat – se oproti Dvořákově evergreenu pojí s tou jeho jevištní poetikou daleko líp. Při závěrečné katarzi opery se člověku až tají dech. Myslím, že tenhle Martinů je zatím nejlepší Heřmanovou inscenací (bezpochyby i zásluhou choreografa Jana Kodeta).

Otázkou vkusu ovšem zůstává, do jaké míry je potřeba tohoto Martinů pojímat tak velkolepě, opulentně, jak to udělal Heřman. Možná, že méně by mohlo znamenat více. Po “vyšperkovaných” prvních třech částech (všudypřítomní, mimochodem skvělí sboristé, zpívající i ve dvaceti lóžích hlediště, členové baletu, komparzisté, dětský sbor, časté proměny scény, světelné i kouřové efekty…) doplatila na tento scénický hodokvas, často dohnaný až na hranici kýče, úvodní rozsáhlá část nejdelšího závěrečného příběhu o Sestře Paskalině, která najednou ve své strohosti působila tak trochu šedivě, bez šťávy.


Znovu ale zdůrazňuji, je to otázka názoru. Celkově lze tuto nejnovější inscenaci opery pražského Národního divadla rozhodně označit za úspěšnou. Bohuslav Martinů si to ke svému letošnímu padesátému výročí úmrtí bezpochyby zaslouží.

Bohuslav Martinů:
Hry o Marii
Dirigent Jiří Bělohlávek
Režie Jiří Heřman
Scéna Pavel Svoboda
Kostýmy Alexandra Grusková
Choreografie Jan Kodet
Sbormistři Pavel Vaněk, Lukáš Vasilek, Jiří Chvála
Orchestr Národního divadla
Sbor opery Národního divadla
Pražský filharmonický sbor
Kühnův dětský sbor
Balet opery Národního divadla
Externí tanečníci
Premiéra 29.10.2009 Národní divadlo Praha

Panny moudré a panny pošetilé

Archanděl Gabriel: Stanislava Jirků (alternace Jana Levicová)
Panna pošetilá: Jana Levicová (Markéta Cukrová)
Ženich: Pavla Vykopalová, Stanislava Jirků, Jaroslav Březina, Ivan Kusnjer (Dana Burešová, Jana Levicová, Richard Samek, Aleš Hendrych)
Obchodník s oleji: Jiří Hájek, František Zahradníček (Jiří Kubík, David Nykl)
Vůdce hry: Jakub Gottwald

Mariken z Nimégue

Mariken: Maria Kobielska (Alžběta Poláčková)
Ďábel: Svatopluk Sem (Martin Bárta)
Principál: Jakub Gottwald
Děvče: Jana Levicová (Markéta Cukrová)
Piják: František Zahradníček (Jiří Kubík)
Bůh: Jiří Hájek (David Nykl)
Matka Boží: Stanislava Jirků (Jana Levicová
Maškaron: Jaroslav Březina (Richard Samek)

Narození Páně

Maria: Maria Kobielska (Alžběta Poláčková)
Kovář: Ivan Kusnjer (Aleš Hendrych)
Kovářova dcera: Stanislava Jirků (Jana Levicová)
Šenkýř: Jiří Hájek (Jiří Kubík)
Vůdce hry: Jakub Gottwald

Sestra Paskalina

Sestra Paskalina: Pavla Vykopalová (Dana Burešová)
Sestra Marta: Stanislava Jirků (Jana Levicová)
Sólový kvartet: Maria Kobielska, Jana Levicová, Jaroslav Březina, František Zahradníček (Alžběta Poláčková, Markéta Cukrová, Richard Samek, David Nykl)
Vůdce hry: Jakub Gottwald

Foto I.Sochorová, H.Smejkalová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Martinů: Hry o Marii (ND Praha)

[yasr_visitor_votes postid="16791" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments