Orchestr libereckého divadla vstoupí do stávkové pohotovosti
“Zaměstnanci opery DFXŠ Liberec mají nejnižší tarifní plat ze všech operních souborů v České republice,” uvedl Hejcman, který je v libereckém divadle zároveň prvním hráčem na klarinet. “V principu jde o to, že si vedení myslí, že to zařazení v platových třídách mají správně, ale jinak praxe je taková, že v ostatních souborech v celé České republice je platové zařazení řádově o jednu platovou řadu výš, někde dokonce o dvě,” doplnil.
Skoro čtyřicetihlavý orchestr chce, aby pro něj platil stejný model jaký je aplikovaný v operních souborech v Praze, Brně nebo Ostravě. Průměrný tarifní plat člena orchestru je podle Hejcmana asi 25.000 korun, jedna platová třída znamená zhruba 2500 korun. Při svých požadavcích se odboráři opírají o vládní nařízení, které je platné od ledna minulého roku. “Cílem stávkové pohotovosti je náprava platového zařazení uměleckých zaměstnanců, vycházející z platného nařízení vlády o katalogu prací ve veřejných službách a správě,” uvedl Hejcman. Hlavním požadavkem je podle něj zařazení zaměstnanců orchestru a sboru do adekvátních platových tříd.
Postup odborářů se nelíbí vedoucímu operního souboru. “V souvislosti s tím, že by měli vědět, že paní ředitelka čerpá řádnou dovolenou a bez možnosti jejího vyjádření předávat věc mediálnímu prostoru, to považuji za krajně nekorektní,” řekl Doubravský.
Odboráři chtějí podle Hejcmana s vedením divadla nadále jednat, představení na podzim jejich požadavky neohrozí. “Zaměstnanci orchestru budou hrát představení a koncerty v tričkách s mottem stávkové pohotovosti. Před každým představením vystoupí na pódiu předsedové odborových organizací nebo koncertní mistr orchestru s veřejným prohlášením,” dodal Hejcman. Naplnění svých požadavků očekávají do 1. ledna 2020, další postup nechtěl odborář předjímat.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]