Orchestr Musica Florea v unikátní nahrávce uvedl Dvořákovo Stabat Mater

Musica Florea, orchestr specializující se na historicky a stylově poučenou hudební interpretaci, nezahálí ani v nelehkých časech pandemie. Pro své posluchače si spolu se sborem Collegium Floreum a sólisty připravil zbrusu novou nahrávku díla Stabat Mater z dílny Antonína Dvořáka, jež poprvé zazněla ve hře na dobové nástroje. Výsledek je aktuálně dostupný k poslechu na YouTube kanálu orchestru.
A. Dvořák: Stabat Mater - Musica Florea a Collegium Floreum, 2021 (foto Musica Florea)
A. Dvořák: Stabat Mater – Musica Florea a Collegium Floreum, 2021 (foto Musica Florea)

S Dvořákovou hudbou má orchestr vedený Markem Štrynclem bohaté zkušenosti, což předvedl v řadě nahrávek skladatelových symfonií – nejnovější záznam Třetí symfonie vyšel na CD v prosinci loňského roku. Tentokrát padla volba na duchovní vokálně-instrumentální dílo Stabat Mater, op. 58, jež mělo svou premiéru 23. prosince 1880. Oratorium pro sóla, sbor a orchestr Dvořák tvořil v době velké osobní bolesti, kdy v krátkém čase přišel o tři své děti a životní tragédie se propsala do již tak hluboce procítěného díla.

Ve své nahrávce, která vznikla 29. března tohoto roku, se Musica Florea navrací k romantické interpretaci díla, jejíž hudební projevy byly v průběhu 20. století upozaďovány. Navrátí se tak emocionální pohyb s tempy, záměrná tempa rubata, portamenta i různorodé využívání vibrata jakožto ozdobného elementu.

Musica Florea & Marek Štryncl – A. Dvořák: Stabat Mater, op. 58

„Dvořák sám v této skladbě pomocí ozdobných not naznačil glissandové propojení jednotlivých tónů, aby obzvláště zdůraznil dramatické emoce,“ dodává k tomu dirigent Marek Štryncl. „Chceme rovněž zdůraznit, že ona romantická interpretace se netýká pouze instrumentálních děl, ale rovněž sólového a sborového pěveckého projevu, který emočně instrumentalisty hojně inspiroval.“

Na jedinečné nahrávce, která přináší Dvořákův opus ve stylově poučené interpretaci na dobové nástroje, se spolu s orchestrem sešel sbor Collegium Floreum a sólisté Michaela Šrůmová (sorpán), Sylva Čmugrová (alt), Aleš Briscein (tenor) a Tomáš Šelc (bas).

„Stabat Mater ústí do naděje navždy obnoveného a vzkříšeného lidského života. Směřuje k věčné blaženosti všech, kvůli kterým Bohorodička stála pod křížem, na kterém byl přibit její Syn. Právě kvůli této symbolice jsme se rozhodli Dvořákovým dílem promluvit k publiku,“ uzavírá Štryncl.

Program:
Antonín Dvořák – Stabat Mater, op. 58

Orchestr dobových romantických nástrojů Musica Florea
Sbor Collegium Floreum
Michaela Šrůmová – soprán
Sylva Čmugrová – alt
Aleš Briscein – tenor
Tomáš Šelc – bas
Marek Štryncl – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments