Orchestr na dotek: Pražští symfonikové se v rodinném pořadu zaměří na hudbu západních kultur

Rodinný cyklus koncertů Orchestr na dotek FOK, letos s podtitulem ‚Za hudbou do všech koutů světa!‘, vyvrcholí v sobotu 20. dubna 2024 ve Smetanově síni posledním setkáním této sezóny, ve kterém se dětské publikum vydá s orchestrem na západ. Průvodci na této hudební cestě budou herci Marek Němec a Johana Schmidtmajerová. Diriguje Jan Kučera. Koncert začíná v 11:00 hodin dopoledne a je vhodný pro rodiny s dětmi od 5 let.
Ilustrační foto: Marek Němec, Roman Patočka (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, foto Petr Dyrc)
Ilustrační foto: Marek Němec, Roman Patočka (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, foto Petr Dyrc)

„To, že hudba lehce překlene hranice států nebo jazykové rozdíly, to už všichni víme, ale to, jakou má sílu živá hudba, a navíc ta orchestrální, to si stojí za to pravidelně si připomínat. Je to doslova fyzický zážitek, který ještě dlouho doznívá v těle i mysli. Koncerty FOK pro mladé posluchače nikoho nenutí jen potichu sedět na místě. Pravidelně se najde příležitost si zakřičet nebo zatančit, a upřímně – vidět uličku mezi sedadly plnou bezprostředního užívání si klasické hudby těmi nejmenšími, to je něco, co běžně v koncertních síních nezažijete. Každá konvence si zaslouží čas od času trochu pozlobit,“ říká herečka Johana Schmidtmajerová. „Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK jsem poprvé připravovala koncert před třemi lety a ráda jsem z tohoto tvůrčího setkávání učinila svůj rituál,“ dodává.

Scénář a dramaturgii pořadu vytváří Tomáš Knčinský. V rámci programu zazní například ukázka ze známé kantáty Carmina burana Carla Orffa. Sólově zazpívá mladá sopranistka a posluchačka HAMU Eliška Minářová. Návštěvníci koncertu se tentokrát mohou těšit kromě klasické hudby i na hudbu filmovou, a sice na světoznámého Johna Williamse a jeho hudbu k filmu E.T. Ukázku z proslulé skladby Clauda Debussyho Faunovo pozdní odpoledne obohatí svým baletním vystoupením studenti konzervatoře Taneční centrum Praha. Součástí koncertu je i krátké vystoupení dětí z Hudebního klubu Fík, jehož setkání vedou zkušené lektorky z České Orffovy společnosti.

Po skončení programu si děti mohou na pódiu vyzkoušet hru na nástroje pod dohledem hudebníků z orchestru. Získají tak představu o tom, jaké to je být třeba harfistkou nebo tympánistou.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Napadlo vás někdy, jaké písničky si zpívají děti třeba ve Francii? Jestlipak tam mají podobný šlágr jako je naše Prší, prší jen se leje? A co západní hudební skladatelé? Jakými prostředky ve své hudbě vyjadřují radost nebo humor? Zní to jinak, než radost třeba německá nebo italská? Letos se podíváme do samého nitra hudby. Na emoce, kterou popisuje, vyvolává a někdy doslova zhmotňuje. Hudba nám může pomoci dostat se z ledasjaké šlamastyky, pohladit bolístku a také znásobit štěstí a radost. Jak to dokáže? A jak ji vnímají lidé v různých koutech světa? Během našich společných čtyř setkání se podíváme do čtyř světových stran.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments