Orchestr Národního divadla obhájil své nemalé kvality

  1. 1
  2. 2

Po přestávce zazněl Klavírní koncert f moll Karla Kovařovice v brilantním podání předního zástupce mladé generace českých klavírních virtuózů Marka Kozáka. Premiéra skladby, dopsané v roce 1887, se však konala až o šest let později (Vilém Kurz, Orchestr Opery Národního divadla, dirigentem byl pravděpodobně autor). Kovařovicův klavírní koncert tedy zapadá do dobového rámce rozsáhlých romantických klavírních koncertů, a dostává se tak do souvislostí například s Koncertem b moll č. 1 Petra Iljiče Čajkovského (1875) či Klavírním koncertem č. 1 Sergeje Rachmaninova (1890), s koncerty Arthura Rubinsteina a s dalšími. Uvedená konkurence je obrovská, přesto Kovařovicův Klavírní koncert f moll nabízí posluchači příjemný hudební zážitek, který vyplývá z nosných témat. Ta jsou využita v koncentrovaném vyrovnaném třívětém cyklu. Lze se s úctou zmínit o neobvyklých, téměř polyrytmických střetech sólového klavíru a smyčců v provedení první věty (těsně před reprízou) či o objevně narušené symetrii v hlavním tématu F dur ve větě závěrečné. Kovařovicův koncert sice nehýří závratnou technickou náročností a velkolepostí faktury klavírních sól jeho slavných konkurentů, může být však vítaným oživením orchestrálních koncertů našich konzervatoří.

Orchestr Národního divadla na večeru k připomenutí zásluh Bedřicha Smetany, Karla Kovařovice a Otakara Ostrčila pro naši Zlatou kapličku osvědčil své nemalé kvality. Těšíme se na další jeho koncertní počiny.

Hommage à Smetana, Kovařovic, Ostrčil: 23. října 2022, Národní divadlo – David Prachař, Orchestr Národního divadla (foto Zdeněk Sokol)
Hommage à Smetana, Kovařovic, Ostrčil: 23. října 2022,
Národní divadlo – David Prachař, Orchestr Národního divadla (foto Zdeněk Sokol)

Hommage à Smetana, Kovařovic, Ostrčil
23. října 2022, 19:00 hodin
Národní divadlo

Program
Bedřich Smetana: Pražský karneval
Otakar Ostrčil: Osiřelo dítě, op. 9, balada pro mezzosoprán s doprovodem orchestru na slova lidové písně
Otakar Ostrčil: Balada česká, op. 8, melodram na slova Jana Nerudy
Bedřich Smetana: Má vlast – Blaník
Karel Kovařovic: Koncert pro klavír a orchestr f moll, op. 6

Účinkující
Štěpánka Pučálková – mezzosoprán
David Prachař – recitace
Marek Kozák – klavír

Orchestr Národního divadla
Robert Jindra – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


1 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments