Linda Keprtová a Martin Doubravský o situaci v liberecké opeře

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Dalším divadlem, v němž nově jmenovaní ředitelé uskutečnili změny na vedoucích postech operních souborů, je po opavském i divadlo liberecké. Ve Slezském divadle dal Aleš Kománek výpověď šéfovi opery Vojtěchovi Spurnému, v Divadle F. X. Šaldy rozhodla Linda Hejlová Keprtová o výpovědi pro šéfdirigenta Martina Doubravského.

Martin Doubravský (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)
Martin Doubravský (zdroj Divadlo F. X. Šaldy)

Divadelní ředitelé musí mít dozajista možnost vybírat si spolupracovníky, kteří naplňují jejich představu o řízení a uměleckém směřování jim svěřených institucí, nicméně v případě jak Vojtěcha Spurného, tak Martina Doubravského je jejich výměna pro veřejnost málo srozumitelná. Jde o šéfy a dirigenty, jejichž úspěšná kariéra je spjata především s operou, mají právě pro tento žánr mimořádný talent a cit, přišli s řadou dramaturgických obohacení a pod jejich vedením soubory, ač právě tyto dva patří u nás k těm nejmenším, získávaly mnoho ocenění. Takových operních osobností u nás rozhodně nemáme nazbyt.

V červenci požádala Opera PLUS o osvětlení situace ve Slezském divadle ředitele Aleše Kománka a Vojtěcha Spurného jako strany sporu, aby měly obě možnost se vyjádřit k analogickým otázkám. Rozhovor poskytl jen Vojtěch Spurný, Aleš Kománek zaslal pouze oficiální sdělení, že není v zájmu Slezského divadla řešit interní záležitosti prostřednictvím médií. A neodpověděl ani na otázky, které se týkaly dalšího směřování Slezského divadla (rozhovor zde). Zároveň přislíbil, že se vyjádří, až bude situace interně vyřešena a dohodnuta s panem Spurným. Přes několikeré urgence však Aleš Kománek zatím odpovědi neposkytl.

Na webových stránkách Slezského divadla není v tuto chvíli u šéfa opery uvedené žádné jméno, funkce zástupkyně šéfa opery, dramaturgyně a režisérky zastává Jana Andělová Pletichová.

Podobně nyní požádala Opera PLUS o rozhovor s analogickými otázkami ředitelku Divadla F. X. Šaldy Lindu Hejlovou Keprtovou (do funkce byla jmenována 1. července 2022 na dobu poslaneckého mandátu předchozí ředitelky Jarmily Levko), Karola Kevického (šéfa opery a přímého nadřízeného Martina Doubravského) a Martina Doubravského, s nímž divadlo ukončilo spolupráci. Dle informací na webových stránkách Divadla F. X. Šaldy je Martin Doubravský stále šéfdirigentem opery, od 1. července letošního roku nově zřízená pozice hudebního ředitele zde uvedena není.

Linda Hejlová Keprtová poděkovala za prostor, který jí chtěla Opera PLUS poskytnout, s tím, že nemá od právního zástupce DFXŠ souhlas mluvit veřejně o pracovně právních věcech souvisejících s Martinem Doubravským – ne pro nějaké tajnůstkářství, ale vzhledem k avizovanému soudu právního zástupce Martina Doubravského. K tomuto důvodu připojila, že se již do médií k této věci vyjádřila: „Kterak jsem Martinovi Doubravskému společně s Karolem Kevickým nabídla pozici dirigenta, kterak se Martin po několika týdnech nevyjádřil, odešel na nemocenskou a posléze mi přišlo oznámení, že zakládá se svou manželkou Odborovou organizaci opery.“ A doplnila, že ze stejných důvodů nemůže rozhovor poskytnout ani Karol Kevický.

V souvislosti se svým červencovým jmenováním Linda Hejlová Keprtová pro média sdělila: „Nejen v nedávné minulosti jsme zažili zkušenost, jak snadno se práce, léta budovaná, dá jednoduše přerušit, přestřihnout. Proto i má účast ve výběrovém řízení na ředitelku divadla byla z velké části motivována úsilím o zachování současné myšlenky Divadla F. X. Šaldy v Liberci, protože právě na progresu, který vychází z dlouhodobé práce, jsou úspěchy divadelníků postaveny.“ A Karol Kevický v rozhovoru pro divadelní časopis Xaver uvedl, že rychlé, nerozvážné a sebestředné změny nejsou ku prospěchu a vyzdvihl dosavadní kondici liberecké opery jako skvělou s unikátní nepřetržitou sérií ocenění na bienále Opera.

Linda Keprtová (zdroj Linda Keprtová)
Linda Keprtová (zdroj Linda Keprtová)

Bohužel Linda Keprtová a Karol Kevický pro Operu PLUS neodpověděli ani na otázky, které s Martinem Doubravským nijak nesouvisely, konkrétně: Jaké jsou kompetence nově zřízené pozice hudebního ředitele ve srovnání s pozicí šéfdirigenta, jaké mají umělecké plány s libereckou operou pro následující období, jak chtějí udržet financování DFXŠ s operním souborem, zda bude Karol Kevický v DFXŠ také dirigovat. Zdá se, že se mezi vedoucími zaměstnanci vícesouborových divadel s operními soubory začíná rozmáhat pocit, jako by „jejich“ divadlo byl soukromý podnik a nemusí své kroky zdůvodňovat a zveřejňovat své plány a záměry, které mají s jimi řízenou institucí. Zapomínají, že vedou příspěvkové organizace zřizované a spolufinancované městy z jejich rozpočtů.

Rozhovor poskytl pouze Martin Doubravský.

Jste liberecký patriot. Ostatně divadlu F. X. Šaldy se „upsal“ už váš otec, Petr Doubravský, dirigent, skladatel a šéf opery v letech 1981–1987. Vy jste začal v DFXŠ působit jako dirigent už od roku 1990, ještě během studií na JAMU a HAMU. V letech 2002 až 2020 jste byl šéfem zdejší opery – tedy osmnáct let. Za tu dobu jste zde nastudoval na osmdesát operních, ale i operetních, baletních nebo muzikálových titulů. Před časem jste říkal, že chcete své působení na pozici šéfa ukončit a věnovat se pouze dirigování. Jaký časový horizont jste uvažoval a jak jste si představoval další spolupráci s operou DFXŠ?
Když jsem v březnu 2020 v rozhovoru pro Opera PLUS uvedl, že ukončím své šéfování sezonou 2020–2021, tak jsem s ohledem na firemní kulturu a loajalitu zamlčel okolnosti, které tomuto oznámení předcházely.

Teď už je můžete zveřejnit? Věděla o tomto vašem záměru dřívější ředitelka Jarmila Levko?
Důležitý moment nastal v září 2019, kdy vyvrcholily spory s mou tehdejší dramaturgyní a režisérkou Lindou Keprtovou a kdy mi paní Keprtová oznámila, že dá výpověď z divadla. To citelně ovlivnilo můj pracovní vztah s paní Levko. V listopadu dvakrát rozhodla v poměrně banálních sporech ve prospěch paní Keprtové, a tak jsem paní ředitelce oznámil svůj záměr opustit post šéfa opery po tehdy rozpracované sezóně 2021–2022. Paní Levko můj záměr přijala s očividnou radostí a sdělila mi, že můj konec ve funkci si přeje již o rok dříve, v červnu 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


3.3 7 votes
Ohodnoťte článek
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments