Orchestr Národního divadla zahrál na piazzetě ukrajinskou hymnu

Stejně jako před rokem, kdy ruská vojska vpadla na území Ukrajiny, zahrál dnes Orchestr Národního divadla v Praze ukrajinskou hymnu na podporu země ve válce. K podpoře válkou zmítané Ukrajiny se v předvečer zahájení válečného konfliktu kromě první české scény rozhodla i mnohá další divadla napříč celou zemí. Dnešního setkání na piazzetě Národního divadla se zúčastnili ministr kultury Martin Baxa, chargé d'affaires Ukrajiny Vitalij Usatyj a ředitel Národního divadla Jan Burian.

Orchestr Národního divadla zahrál na piazzetě ukrajinskou hymnu, 23. února 2023 (zdroj Národní divadlo)
Orchestr Národního divadla zahrál na piazzetě ukrajinskou hymnu, 23. února 2023 (zdroj Národní divadlo)

Na setkání přišlo několik desítek lidí včetně herců a dalších umělců z Národního divadla. Někteří přítomní měli s sebou ukrajinské vlajky. Kromě ukrajinské hymny zazněla i česká hymna a lidé provolávali heslo Sláva Ukrajině!

“Ukrajina vnímá a cítí, že Česká republika je naším spolehlivým přítelem,” řekl chargé d’affaires Ukrajiny Vitalij Usatyj a poděkoval české vládě, parlamentu, samosprávám i neziskovým organizacím a občanům, že stojí při Ukrajině a budou s ní až do společného vítězství, “vítězství světla nad temnotou a dobra nad zlem”. Poděkoval českému státu také za pomoc jak při dodávkách zbraní, tak při poskytování humanitární pomoci. “Děkuji vám, drazí Češi, nikdy nezapomeneme na podanou ruku v nejtěžších dobách ukrajinských dějin,” řekl.

K výzvě Asociace profesionálních divadel se dnes připojila divadla z celé republiky, například Naivní divadlo Liberec, Východočeské divadlo Pardubice, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě nebo pražské scény Dejvické divadlo a Divadlo Na Zábradlí.

Svou budovu dnes mimořádně nasvítilo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, Městské divadlo Mladá Boleslav, Centrum experimentálního divadla v Brně, Divadlo loutek Ostrava nebo Moravské divadlo Olomouc. Na Hudební scéně Městského divadla Brno vystoupí po představení Lakomec s proslovem ukrajinská konzulka Anna Proshko. Moravské divadlo Olomouc dnes ve foyeru promítá ukrajinské filmy.

Na piazzetě u Národního divadla se od minulého týdne koná také výstava fotografií Rok s Ukrajinou. Autorem velkoformátových snímků je mladý německý fotograf krizových oblastí Philipp Spalek. Během roku se na Ukrajinu vydal několikrát a zdokumentoval život a proměnu společenské atmosféry v polských pohraničních městech Medyka, Přemyšl, Korczowa, Dorohusk a ukrajinských městech Lvov, Šegyni, Irpiň, Buča a Novovolynsk. Na svých fotografiích zachycuje především dopady války na civilní obyvatelstvo, jejich prostřednictvím vypráví dojemné lidské příběhy, ale i to, že naděje a radost ze života, zejména u mladých lidí, může být přítomná všemu okolnímu marastu navzdory.

Rok trvání války si budou lidé v Česku připomínat především v pátek, kdy se uskuteční mnohá setkání, koncerty či protiruské akce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments