Orchestr PKF – Prague Philharmonia natáčel v prostoru holešovických Jatek78

Orchestr PKF – Prague Philharmonia zveřejní o Velikonocích 2. dubna online koncert pod vedením dirigenta Jana Kučery. Zájemci si budou moci na sociálních sítích PKF virtuálně poslechnout část programu, jenž byl původně plánován jako pátý večer orchestrální abonentní řady. Orchestr natáčel v prostoru holešovických Jatek78. Zazněla díla Felixe Mendelssohna–Bartholdyho a Ernsta Křenka.

PKF – Prague Philharmonia (foto PKF – Prague Philharmonia)
PKF – Prague Philharmonia (foto PKF – Prague Philharmonia)

Přesun do online světa nebyl jedinou změnou, kterou pátý večer orchestrální abonentní řady prošel. Z dramaturgie byla vypuštěna skladba V podvečer Zdeňka Fibicha. Při jejím početném obsazení by bylo jen těžko možné dodržovat všechna nutná hygienická opatření. Ke změně došlo i u dirigentského pultu, protože kvůli vládním restrikcím nemohl ze Švýcarska přijet americký dirigent John Fiore.

Mendelssohna a Křenka nespojuje dramaturgie náhodou. Hlavním tématem sezony 2019–2020 orchestru PKF – Prague Philharmonia jsou vzájemné vlivy politiky a hudby. Prostor dostali mnozí autoři, kteří byli z ideologických důvodů dlouhá léta upozaďováni. Hudbu Mendelssohna nacisté z pódií systematicky vyháněli. Novátorství Křenka označili za zvrhlé.

Mendelssohnova Symfonie č. 1 c moll je považována za zralé dílo, přestože autorovi bylo v době jejího dokončení pouze patnáct let. Těžištěm dramaturgie celého koncertu je Křenkovo Concerto grosso. Skladba byla inspirovaná hudbou starších mistrů a jednou ze zásadních barokních forem. Upoutá nevšední výrazovostí, propracovanou výstavbou i zajímavými harmoniemi. Vystoupí sólisté Jan Fišer (housle), Stanislav Svoboda (viola) a Lukáš Pospíšil (violoncello), koncertní mistři a první hráči PKF – Prague Philharmonia.

Multifunkční prostor Jatek78, kde byl koncert natočen, si někteří hráči PKF již zkusili. Na podzim se zde uskutečnilo natáčení komorního online koncertu violoncellisty Lukáše Pospíšila, koncertního mistra PKF. Poté zde vznikl online koncert s evropskou premiérou skladby Michaela Finea, který PKF nabídla letos v únoru na svatého Valentýna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments