Severočeská filharmonie Teplice: Každý týden s novým koncertem

Prakticky od konce loňského roku vznikají v Teplicích online symfonické i komorní koncerty. Severočeská filharmonie však nepořizuje pouhé záznamy hudební produkce, ale snaží se i ve ztížených podmínkách udržet co nejvyšší úroveň. Na sever Čech zavítala řada našich předních sólistů, například houslista Ivan Ženatý, hornistka Zuzana Rzounková nebo varhaník Aleš Bárta.

Severočeská filharmonie Teplice (foto Severočeská filharmonie Teplice)
Severočeská filharmonie Teplice (foto Severočeská filharmonie Teplice)

„Na začátku naší sezóny jsme se ocitli v kuriozní situaci. Zahajovací koncert, který jsme odehráli před plným sálem, byl prvním a pro veřejnost zároveň posledním. Nicméně jsme se od první chvíle snažili reagovat na novou situaci a co nejdříve vrátit hudbu lidem. Víme, že naši posluchači patří do rizikové skupiny a daleko více na ně může doléhat sociální izolace,“ vysvětluje důvody natáčení ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz.

Filharmonici tak prakticky od listopadu loňského roku začali realizovat nahrávky koncertů. Zpočátku pro jiné subjekty jako Melodramfest, HAMU nebo Český rozhlas. Od ledna 2021 pak ve vlastní produkci, kdy už bylo jasné, jaká forma bude nejvhodnější.

„Záhy jsme opustili myšlenku streamů koncertů naživo. Ty sice mohly být v první chvíli pro posluchače atraktivnější, nicméně jsme se vydali cestou do detailu propracovaných nahrávek na co nejvyšší profesionální úrovni, a to jak zvuku, tak obrazu ve formátu 4K. Záznamy koncertů vznikají v produkci Ponte Records pod režijním vedením Jaromíra Malého, který do procesu vzniku přinesl letité zkušenosti z filmařského prostředí. Filharmonie tak nezískává jakousi náhražku za živé koncerty, ale plnohodnotný archiv, který uchovává činnost filharmonie do budoucích let,“ dodává k natáčení manažerka orchestru Magdaléna Jenčíková.

Severočeská filharmonie Teplice, šéfdirigent Petr Vronský (foto Štěpán Hon)
Severočeská filharmonie Teplice, šéfdirigent Petr Vronský (foto Štěpán Hon)

Záznamy koncertů nekopírují zrušenou koncertní sezónu. V úzké spolupráci s šéfdirigentem Petrem Vronským byla připravena speciální dramaturgie, ve které nechybí díla českých a světových hudebních velikánů. Jako sólisté se představují hráči Severočeské filharmonie, do Teplic ale už přijela řada našich předních sólistů, například houslista Ivan Ženatý, varhaník Aleš Bárta nebo hornistka Zuzana Rzounková.

„Velmi si cením příjemné atmosféry při provedení koncertu, ke které přispěli hráči filharmonie a můj přítel, dirigent Charles. Především v této době si podobného pozvání velmi cením, a věřím, že s každým podobným vystoupením se blíží okamžik, kdy opět budeme moci hrát živě pro publikum v plném sálu,“ říká Zuzana Rzounková.

Severočeská filharmonie Teplice (foto Severočeská filharmonie Teplice)
Severočeská filharmonie Teplice (foto Severočeská filharmonie Teplice)

Nahrávky koncertů jsou pestré, vznikají totiž i záznamy komorních koncertů hráčů Severočeské filharmonie. „Přestože si přejeme brzký návrat posluchačů do koncertních sálů, v současné situaci se snažíme dělat, co je nám umožněno, především ale bez ztráty úrovně, které mají živé koncerty,“ dodává ředitel filharmonie Dietz.

Netýká se to jen koncertů Severočeské filharmonie. O podobném modelu vedení uvažuje i v případě Beethovenova festivalu, jehož minulý ročník musel být zrušen. Symfonické i komorní koncerty jsou připraveny na YouTube kanále Severočeské filharmonie Teplice. Odkazy posluchači najdou na facebookovém profilu a především na webových stránkách filharmonie, které se již brzy představí ve zcela nové podobě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments