Orchestr Pražské konzervatoře s Lenárdem a Pavlovou

Zahajovací koncert festivalu Kultura v srdci Prahy

Třetí ročník festivalu Kultura v srdci Prahy zahájil koncertem Symfonického orchestru Pražské konzervatoře, který pod vedením dirigenta Ondreje Lenárda doprovodil mladou houslistku Ludmilu Pavlovou.

Kultura v srdci Prahy 2015: Zahajovací koncert - koncertní sál Pražské konzervatoře Praha 2015 (foto Milan Kormout)
Kultura v srdci Prahy 2015: Zahajovací koncert – koncertní sál Pražské konzervatoře Praha 2015 (foto Milan Kormout)

Cyklus celkem šesti večerů, jež ve dnech 12. listopadu – 18. prosince 2015 hostí sál Pražské konzervatoře, je dalším z četných projektů Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách, která se zaměřuje na všestrannou podporu talentovaných studentů právě Pražské konzervatoře. Ti navíc, v rámci příprav na tento večer, měli kromě možnosti samotného setkání s osobností Ondreje Lenárda příležitost zúčastnit se semináře pro studenty dirigování, který byl součástí jeho týdenního pobytu na konzervatoři.

Úvodní skladbou večera byla Mozartova Předehra k opeře Don Giovanni K 527. Dílo z roku 1787, které skladatel údajně dokončoval noc před slavnostní premiérou v Praze, vyznělo zejména v samotném začátku mírně nervózně, což se odrazilo především v intonaci dechových nástrojů, která na dlouhých, držených tónech mírně kolísala. Následné Molto allegro bylo nasazeno ve vysokém tempu, kterému nechyběla potřebná energičnost. Zejména smyčce zde však místy postrádaly pověstnou mozartovskou lehkost, což byla škoda především proto, že byly po celou dobu – místy možná až příliš – zvukově v popředí. Naopak skvěle zde vyzněla práce s dynamikou, zejména gradace v samotném závěru byla velmi důmyslně vystavěna a celkově po této stránce držela skladba dokonale pohromadě.

Kultura v srdci Prahy 2015: Zahajovací koncert Symfonický orchestr Pražské konzervatoře - koncertní sál Pražské konzervatoře Praha 2015 (foto Milan Kormout)
Kultura v srdci Prahy 2015: Zahajovací koncert – Symfonický orchestr Pražské konzervatoře – koncertní sál Pražské konzervatoře Praha 2015 (foto Milan Kormout)

Následoval Sibeliův Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47, v němž se představila absolventka Pražské konzervatoře, v současné době studentka Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni Ludmila Pavlová. Skladba, kterou autor z důvodu neúnosné náročnosti sólového partu po prvním provedení zásadně přepracoval (za zmínku stojí jistě také fakt, že ji na obou premiérách uvedli čeští houslisté: poprvé Viktor Nováček a podruhé – pod taktovkou Richarda Strausse – Karel Halíř), patří k interpretačně nejnáročnějším koncertům vůbec a sólistka se s ním celkově vypořádala velmi dobře. Všechna technická místa (rychlé stupnicové běhy, dvojhmaty, flažolety) hrála s jistotou a přesností a její nástroj zněl čistě a jasně jak ve vyšších polohách úvodního Allegro moderato, tak v zemitějších tónech pomalého Adagio di molto. Zcela zřetelné velké soustředění však mělo za následek mírnou strnulost jak v samotném postoji, tak v celkovém výrazu, který často postrádal větší hloubku. Mírné uvolnění pak přišlo trochu paradoxně až ve velmi náročné závěrečné větě. Ta se po stránce téměř až zběsile nasazeného tempa velmi dlouho „usazovala“ a neměnný rytmus hlubokých smyčců a tympánu tak měl v úvodu věty trochu problém se sehrát se sólem. Hráči však ani v tomto místě nijak takzvaně neztratili nervy, a celkově tak – se skvělým vrcholem v samotném závěru – jejich výkon vyzněl vzhledem k náročnosti díla na výbornou.

Kultura v srdci Prahy 2015: Zahajovací koncert - Ludmila Pavlová - koncertní sál Pražské konzervatoře Praha 2015 (foto Milan Kormout)
Kultura v srdci Prahy 2015: Zahajovací koncert – Ludmila Pavlová – koncertní sál Pražské konzervatoře Praha 2015 (foto Milan Kormout)

I přesto však vrcholem večera byla nepochybně trojice Dvořákových koncertních předeher V přírodě op. 91, Othello op. 93 a Karneval op. 92, které zazněly po krátké přestávce. Orchestr zde ve velkém obsazení zněl velmi jistě a po zvukové stránce více vyváženě. Výborné byly zejména smyčce, z ostatních nástrojů je třeba zmínit jednotlivá sóla dechů (flétny, trubky a především lesní rohy). V dramatickém Othellovi se Ondreji Lenárdovi podařilo skvěle udržet napětí a vystavět jednotlivé vrcholy.

Kultura v srdci Prahy 2015: Zahajovací koncert - Symfonický orchestr Pražské konzervatoře, Ondrej Lenárd - koncertní sál Pražské konzervatoře Praha 2015 (foto Milan Kormout)
Kultura v srdci Prahy 2015: Zahajovací koncert – Symfonický orchestr Pražské konzervatoře, Ondrej Lenárd – koncertní sál Pražské konzervatoře Praha 2015 (foto Milan Kormout)

Závěrečný Karneval by možná snesl o něco klidnější tempo – o to více je však třeba ocenit, že orchestr ani ve vysoko nasazeném Allegru neztratil lehkost, a podal tak výkon, jemuž nechyběl potřebný drive a za nějž by se rozhodně nemuselo stydět ani profesionální těleso.

Hodnocení autorky recenze: 70 %

Kultura v srdci Prahy 2015
Zahajovací koncert
Dirigent: Ondrej Lenárd
Ludmila Pavlová (housle)
Symfonický orchestr Pražské konzervatoře
12. listopadu 2015 koncertní sál Pražské konzervatoře Praha

program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni – Předehra K 527
Jean Sibelius: Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47
= přestávka =
Antonín Dvořák:
– V přírodě, op. 91 
– Othello, op. 93 
– Karneval, op. 92

www.jzhc.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Symfonický orchestr Pražské konzervatoře -O.Lenárd & L.Pavlová (Kultura v srdci Prahy 12.11.2015)

[yasr_visitor_votes postid="191681" size="small"]

Mohlo by vás zajímat