Orchestr vrátil dotaci milion dolarů z etických důvodů

Sydney Symphony Orchestra vrátil vládě Nového Jižního Walesu milion dolarů poté, co se dozvěděl, že peníze byly uděleny na úkor menších uměleckých organizací.
Sydney Symphony Orchestra (foto © Leonard Velich)

Zatímco domovský koncertní sál orchestru je v rekonstrukci, Sydney Symphony Orchestra (SSO) shání peníze na pokrytí dodatečných výdajů za působení a zkoušky v cizích prostorách.

Orchestr obdržel od vlády jednorázový grant ve výši jednoho milionu dolarů, část této dotace však byla kontroverzně nabyta zkrácením prostředků na financování malých a středně velkých uměleckých organizací.

Vedení orchestru potvrdilo, že dočasným domovem pro SSO bude prozatím sál radnice v Sydney až do doby, kdy rekonstrukce koncertního sálu v budově opery v Sydney bude hotová.

SSO předložil vládě Nového Jižního Walesu (NSW) v únoru 2018 žádost o finanční podporu na výstavbu a instalaci akustických zařízení pro plánovaná vystoupení v Mezinárodním konferenčním centru v období 2019 až 2022. Poté, co byla žádost přijata a peníze vyplaceny, dostal orchestr novou příležitost spolupracovat s městem Sydney a přestěhovat se dočasně do prostor městské radnice. „Jelikož finanční prostředky nabyté z grantu byl zamýšleny pro akustickou přestavbu Mezinárodního konferenčního centra, SSO vrátil částku v plné výši v říjnu 2018,“ řekl mluvčí SSO.

Důvodem vrácení částky byla též kontroverze, která udílení grantů provázela. Více než 400.000 dolarů z částky udělené SSO, totiž seškrtal ministr kultury Don Harwin z grantů, které měly být uděleny malým a středním uměleckým organizacím. Pouze šest projektů bylo následně financováno celkovou částkou 256.029 dolarů, což Národní asociace výtvarného umění (NAVA) označila za jednu z nejchudších dotací v australské historii.

Nezávislá komise původně doporučila 17 projektů s celkovým rozpočtem 660.000 dolarů. Harwinův mluvčí uvedl, že finanční prostředky byly vráceny do programu pro umění a kulturní rozvoj, který poskytuje cílenou podporu kulturní infrastruktury. Rozhodnutí o tom, jak by měly být peníze rozděleny, je třeba ještě učinit.

Walt Secord řekl, že ministr uvedl symfoniky, zakládající si na své morální bezúhonnosti, do velmi trapného postavení. „Ministr kultury Don Harwin nejen ztrapnil Symfonický orchestr v Sydney, ale ublížil i mnoha organizacím mladých umělců, kteří se zoufale snažili s pomocí grantů přežít, a to jen proto, že mohl,“ sdělil novinářům Secord. „Stručně řečeno, vytrhl 400.000 dolarů bez ohledu na to, jak by jeho rozhodnutí ovlivnilo přežití těchto drobných organizací. Tak to vypadá, když ministr zachází s uměním jako s vlastními loutkami – vybírá si své oblíbené a vylučuje jiné organizace podle svého momentálního rozmaru.

Esther Anatolitis, výkonná ředitelka NAVA, uvedla, že finanční prostředky by měly být okamžitě vráceny umělcům a uměleckým organizacím doporučeným k financování, ale které byly z důvodu intervence ministra vyřazeny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments