Orquestrina Radka Baboráka novým albem připomene sté výročí narození Ástora Piazzolly

Ve čtvrtek 11. března 2021, přesně v den nedožitých stých narozenin legendárního argentinského skladatele Ástora Piazzolly (1921-1992),jehož hudba proslavila argentinské tango, vydává světově známý hráč na lesní roh a dirigent Radek Baborák nové album s výběrem těch nejslavnějších Piazzollových skladeb.

Radek Baborák Orquestrina (foto Zuzana Bonisch)

Album, nazvané Cuatrocientas Estaciones de Ástor Piazzolla (tedy „Čtyři sta ročních období Ástora Piazzolly“), volně navazuje na předchozí titul Piazzolla (2019, Animal Music) a Radek Baborák, slavící narozeniny shodou okolností v ten samý den jako Piazzolla, pro něj vybral skladby Čtyři roční období v Buenos Aires, Le Grand Tango, Adiós Nonino, Oblivion a Libertango, které ve spolupráci se skladatelem Tomášem Illem upravil pro svůj soubor Radek Baborák Orquestrina. Baborákova nedostižná lehkost hry na lesní roh, ve všech rejstřících svobodně se pohybující basklarinet Petra Valáška, houslová sóla koncertního mistra Vídeňských symfoniků Dalibora Karvaye, virtuózní vibrafon Ladislava Bilana a energický klavír Václava Krahulíka tvoří základní sestavu barev souboru.

Orquestrina obohacuje katalog zvukových efektů používaných v piazzollovském repertoáru o řadu novinek, jako jsou údery do lesního rohu, slapování na basklarinet, preparovaný klavír, napodobování zvuků cikád, sirén apod. Členové Orquestriny zahrnují do skladeb často autorské kadence nebo improvizace.

Album bylo nahráno ve studiu Sono Records ve spolupráci s producentem a hudebním režisérem Petrem Ostrouchovem a se zvukovými mistry Milanem Cimfem, Pavlem Karlíkem a Adamem Karlíkem. Autorem grafického návrhu obalu je Jakub Spurný ze Studia Najbrt, autorkou ilustrací v něm obsažených je Anežka Hájková. Album vychází na CD a v digitálních formátech, je distribuováno společností Supraphon a také k dispozici ve vlastním e-shopu Animal Music.

CD: Radek Baborák Orquestrina – Cuatrocientas Estaciones de Ástor Piazzolla (zdroj TZ)

Album Cuatrocientas Estaciones de Ástor Piazzolla vydává label Animal Music v rámci „Edice Animal Music 2021“ podpořené grantem hlavního města Prahy a pod záštitou Velvyslanectví Argentinské republiky v Praze. Album bude v den vydání, tedy ve čtvrtek 11. března 2021 večer ve 20:00 hodin pokřtěno formou online streamingu na facebookovém profilu Animal Music.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments