Česká filharmonie připravila řadu čtyř koncertů se světovými sólisty

V březnu a dubnu uspořádá první český orchestr ve spolupráci s Českou televizí sérii čtyř koncertů s názvem Jarní hvězdy s Českou filharmonií. Sólisty koncertů pod taktovkou Semjona Byčkova a Jakuba Hrůši budou violoncellistka Alisa Weilerstein, houslisté Nikolaj Szeps-Znaider a Lisa Batiashvili a klavírista Kirill Gerstein, který ve světové premiéře provede Koncert pro klavír a orchestr Thomase Larchera.

Lisa Batiashvili (zdroj Česká filharmonie)

Moderování se stejně jako v adventu ujme Marek Eben. Živý přenos koncertů, které bude možné zhlédnout na ČT art a na sociálních sítích České filharmonie, zajistí Studio Rudolfinum.

„Po vyhlášení lockdownu jsme chvíli zvažovali, zda by nebylo správné alespoň první koncert z připravované série zrušit. Pak jsme ale došli k názoru, že bychom tím nikomu a ničemu nepomohli. Cíl našich koncertů se totiž nezměnil. Chceme prostřednictvím hudby přinést naději a radost tam, kde se jí nedostává, a zároveň znovu vyjádřit podporu zdravotníkům, na které současná krize doléhá nejvíce,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček a dodává: „A chceme jít také trochu příkladem. Náš orchestr v průběhu uplynulého roku přísně dodržoval všechna doporučená opatření včetně testování PCR testy. Jenom to nám umožnilo, abychom nemuseli přestat hrát.“

Na prvním koncertu, který se uskuteční v úterý 9. března ve 20.15 hodin, zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara s americkou cellistkou Alisou Weilerstein. Druhou skladbou večera bude Sukova Pohádka léta, kterou Česká filharmonie, rozšířená o hráče z orchestru Národního divadla, premiérovala 26. ledna 1909 pod taktovkou Karla Kovařovice, jemuž autor podle přípisu v tištěné partituře dílo věnoval.

Nikolaj Szeps-Znaider (foto Lars Gundersen)

Řízení koncertu se tentokrát ujme hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, který se propagaci Sukova díla systematicky věnuje nejen doma, ale i v zahraničí. Skladatel Josef Suk pro mě představuje vrcholnou hodnotu světového hudebního umění přelomu 19. a 20. století. Je završitelem pozdně romantické tradice a zároveň smělým průkopníkem odvážné harmonie a tektoniky doby tzv. moderny. V poslední době se konečně řádně ukazuje i mimo Českou republiku, jak geniálního skladatele u nás v Sukovi máme. Mezi generací Dvořákovou, Janáčkovou a Foersterovou a pozdějšími tvůrci doby Bohuslava Martinů je zcela jistě nejvýznamnějším hudebním tvůrcem naší země,“ zdůrazňuje Hrůša. „Jsem osobně poctěn a nadšen, že se Sukovy tvorby mohu trvale ujímat s Českou filharmonií, orchestrem, který je tím nejpovolanějším k tomuto úkolu a Suka vyznává. Je to velká výzva, plná nástrah a nároků, ale zrovna tak plná bytostného potěšení,“ uzavírá Jakub Hrůša, který Pohádku léta s prvním českým orchestrem nahraje na CD.

Jakub Hrůša bude 14. dubna dirigovat i třetí koncert ze série Jarní hvězdy s Českou filharmonií, na němž vedle Sukova Zrání zazní Saint-Saënsův Třetí houslový koncertLisou Batiashvili. Druhý a čtvrtý koncert pak bude řídit šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. Ve čtvrtek 25. března bude na programu První houslový koncert Maxe Brucha v podání Nikolaje Szepse-Znaidera a Druhá symfonie Sergeje Rachmaninova a ve čtvrtek 29. dubna Druhá symfonie „Maloruská“ Petra Iljiče Čajkovského a světová premiéraKoncertu pro klavír a orchestr Thomase Larchera s Kirillem Gersteinem.

Alisa Weilerstein (foto Harold Hoffman)

V průběhu všech zkoušek a koncertů platí doporučená bezpečnostní a hygienická opatření. Celý orchestr je testován jednou před a jednou v průběhu každého projektu PCR testy. Povinnost testování mají i ostatní pracovníci České filharmonie, kteří jsou s orchestrem v kontaktu. Od začátku března je v Rudolfinu povinné používání respirátorů FFP2 nebo KN95. Členům orchestru, kterým to způsob hry na hudební nástroj umožňuje, je doporučeno nošení respirátoru i na pódiu.

Program:

Koncert I – úterý 9. 3. 2021: Alisa Weilerstein a Jakub Hrůša
Edward Elgar: Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85
Josef Suk: Pohádka léta, hudební báseň pro velký orchestr, op. 29

Účinkující:
Alisa Weilerstein – violoncello
Jakub Hrůša – dirigent
Česká filharmonie
Marek Eben – moderace

Studio Rudolfinum:
Michael Beyer – režie
Petr Vejslík – hl. kameraman
Jiří Gemrot – hudební režie

Koncert II – čtvrtek 25. 3. 2021: Nikolaj Szeps-Znaider a Semjon Byčkov
Max Bruch: Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26
Sergej Rachmaninov: Symfonie č. 2 e moll, op. 27

Účinkující:
Nikolaj Szeps-Znaider – housle
Semjon Byčkov – dirigent
Česká filharmonie
Marek Eben – moderace

Studio Rudolfinum:
Michael Beyer – režie
Petr Vejslík – hl. kameraman
Holger Urbach – hudební režie

Kirill Gerstein (foto Marco Borggreve)

Koncert III – středa 14. 4. 2021: Lisa Batiashvili a Jakub Hrůša
Camille Saint-Saëns: Koncert pro housle a orchestr č. 3 h moll, op. 61
Josef Suk: Zrání, symfonická báseň, op. 34

Účinkující:
Lisa Batiashvili – housle
Jakub Hrůša – dirigent
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek – sbormistr
Česká filharmonie
Marek Eben – moderace

Studio Rudolfinum:
Nina Mikesková – režie
Petr Vejslík – hl. kameraman
Jiří Gemrot – hudební režie

Koncert IV – čtvrtek 29. 4. 2021: Kirill Gerstein a Semjon Byčkov
Thomas Larcher: Koncert pro klavír a orchestr (světová premiéra)
Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 2 c moll, op. 17 „Maloruská“

Účinkující:
Kirill Gerstein – klavír
Semjon Byčkov – dirigent
Česká filharmonie
Marek Eben – moderace

Studio Rudolfinum:
Michael Beyer – režie
Jan Baset Střítežský – hl. kameraman
Holger Urbach – hudební režie

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments