OSA dostala od ÚOHS pokutu 10 mililonů korun za zneužití dominance

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) dostal pokutu 10,67 milionu korun za zneužití dominantního postavení. Svazu ji uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován. Pokuta zatím není pravomocná. Antimonopolní úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě. Svaz podal rozklad s odkazem na právní analýzy svědčící proti závěrům úřadu. Hoteliéři rozhodnutí úřadu vítají.
OSA – Ochranný svaz autorský (zdroj Wikipedia)

Svaz porušil podle ÚOHS nejen zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale i soutěžní pravidla Evropské unie. “Ke zneužití došlo tím, že v uvedeném období účastník řízení ve svých sazebnících nezohledňoval obsazenost pokojů v ubytovacích zařízeních. Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili za licence i v případě, že v pokoji nebyl reálně nikdo ubytován,” uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Dodal, že OSA podala proti rozhodnutí úřadu rozklad.

Svaz podání rozkladu k předsedovi ÚOHS potvrdil. Se závěry prvostupňového rozhodnutí úřadu se OSA neztotožňuje, uvedl předseda představenstva svazu Roman Strejček. “Právní analýzy, kterými OSA disponuje, obsahují silné argumenty svědčící tomu, že ÚOHS dospěl k nesprávným právním i skutkovým závěrům. Ostatně, obsazenost pokojů ubytovacích zařízení nezohledňují ani zahraniční kolektivní správci,” doplnil Strejček. Víc OSA do rozhodnutí o rozkladu nechce případ komentovat.

Rozhodnutí antimonopolního úřadu uvítala Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR). “V této záležitosti jsme opakovaně upozorňovali, že nedává logicky smysl, aby host nebo samotný hoteliér platil za jakoukoli službu nebo produkt, který nejenže nechce, ale hlavně není schopen jej konzumovat,” uvedl prezident asociace Václav Stárek. AHR podle něj očekává, že rozhodnutí ÚOHS povede k větší standardizaci vztahů mezi kolektivními správci a uživateli děl.

Až do roku 2008 OSA obsazenost pokojů při výpočtu autorské odměny zohledňoval. “Požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy prokazatelně nemohlo dojít k užití díla, tedy když pokoj nebyl obsazen ubytovaným hostem, a nebylo mu tak poskytováno žádné protiplnění, nelze považovat za přiměřenou obchodní podmínku, tudíž nesplňuje podmínku proporcionality vzájemného smluvního plnění a protiplnění,” uvedl mluvčí ÚOHS Švanda.

OSA zastupuje české i zahraniční autory. Svým postupem v letech 2008 až 2014 tak podle úřadu ovlivnil i obchod mezi členskými státy. Ochranný svaz autorský inkasoval za rok 2018 pro autory skladeb 973,2 milionu korun, o 14 milionů korun více než o rok dříve. Přes 195.000 nositelů práv vyplatil na honorářích 761,78 milionu korun za více než 976.500 skladeb.

OSA byl založen 9. října 1919. Navázal na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl.

Vedle OSA působí v Česku i další kolektivní správci autorských práv, například Intergram zastupující umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů, Divadelní, literární a audiovizuální agentura Dilia nebo Ochranná organizace autorská – Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat