Oslavy 75. výročí Státního divadla v Košicích zahájí taneční drama Orbis Pictus
Orbis Pictus, současné taneční drama na hudbu Giuseppe Verdiho, je inspirováno dílem Alessandra Manzoniho, největšího italského spisovatele své generace. Je to příběh o hledání smyslu lidské existence, o ceně lásky a odříkání – na hranici mezi životem a smrtí. Inscenace otevírá témata, která jsou aktuální i dnes, a vypráví je novým tanečním jazykem.
Nová baletní inscenace v režii Ondreje Šotha je multižánrovým projektem, který spojuje tanec, hudbu Giuseppe Verdiho a mluvené slovo jednoho z největších italských spisovatelů své generace Alessandra Manzoniho. Spolu s Ondrejem Šothem se na choreografii podílel i šéf baletu Andrej Petrovič. „Představení se skládá ze dvou částí, které jsou tematicky, výtvarně i režijně propojené. Zároveň do jejich příběhů vstupují stejné nadčasové postavy a divadelní figury, do kterých se „vtělují“ herci, zpěváci a tanečníci košického divadla: Muž, Žena, Smrt a Život. První část je příběhem Verdiho a Manzoniho, kteří byli velkými přáteli a Verdi Manzonimu věnoval své Requiem. Manzoni je autorem knihy The Betrothed (Snoubenci), v níž pojednává o pandemii z roku 1600 a aktualizuje ji do dnešní doby. A tak se v první části prolíná historie se současností. Představení je spojením všech divadelních žánrů, protože kromě baletních sólistů a baletního souboru tanečníků se zde představí také operní sólisté Michaela Várady a Titusz Tóbisz spolu s šéfdirigentem Peterem Valentovičem a herci Alena Ďuránová, Matej Marušin a Jakub Kuka. Druhou částí inscenace je Verdiho Requiem, které je věnováno památce všech obětí války na Ukrajině,“ říká Ondrej Šoth.
Scénu a kostýmy pro taneční drama Orbis Pictus navrhl Andrej Suchanov, dramaturgie se ujaly Eva Gajdošová a Zuzana Mistríková, autorem filmových projekcí Sergej Jegorov.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]