Oslavy 75. výročí Státního divadla v Košicích zahájí taneční drama Orbis Pictus

První premiérou oslav 75. výročí Státního divadla v Košicích bude v úterý 3. května 2022 představení současného tanečního dramatu Orbis Pictus. Inscenace s podtitulem Obrazy světa, obrazy života je věnována památce všech obětí války na Ukrajině.
Orbis Pictus, Státní divadlo Košice (zdroj Státní divadlo Košice)
Orbis Pictus, Státní divadlo Košice (zdroj Státní divadlo Košice)

Orbis Pictus, současné taneční drama na hudbu Giuseppe Verdiho, je inspirováno dílem Alessandra Manzoniho, největšího italského spisovatele své generace. Je to příběh o hledání smyslu lidské existence, o ceně lásky a odříkání – na hranici mezi životem a smrtí. Inscenace otevírá témata, která jsou aktuální i dnes, a vypráví je novým tanečním jazykem.

Nová baletní inscenace v režii Ondreje Šotha je multižánrovým projektem, který spojuje tanec, hudbu Giuseppe Verdiho a mluvené slovo jednoho z největších italských spisovatelů své generace Alessandra Manzoniho. Spolu s Ondrejem Šothem se na choreografii podílel i šéf baletu Andrej Petrovič. „Představení se skládá ze dvou částí, které jsou tematicky, výtvarně i režijně propojené. Zároveň do jejich příběhů vstupují stejné nadčasové postavy a divadelní figury, do kterých se „vtělují“ herci, zpěváci a tanečníci košického divadla: Muž, Žena, Smrt a Život. První část je příběhem Verdiho a Manzoniho, kteří byli velkými přáteli a Verdi Manzonimu věnoval své Requiem. Manzoni je autorem knihy The Betrothed (Snoubenci), v níž pojednává o pandemii z roku 1600 a aktualizuje ji do dnešní doby. A tak se v první části prolíná historie se současností. Představení je spojením všech divadelních žánrů, protože kromě baletních sólistů a baletního souboru tanečníků se zde představí také operní sólisté Michaela Várady a Titusz Tóbisz spolu s šéfdirigentem Peterem Valentovičem a herci Alena Ďuránová, Matej Marušin a Jakub Kuka. Druhou částí inscenace je Verdiho Requiem, které je věnováno památce všech obětí války na Ukrajině,“ říká Ondrej Šoth.

Scénu a kostýmy pro taneční drama Orbis Pictus navrhl Andrej Suchanov, dramaturgie se ujaly Eva Gajdošová a Zuzana Mistríková, autorem filmových projekcí Sergej Jegorov.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3.3 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments