Osmý ročník World Ballet Day, ještě větší než kdy dřív

V úterý 19. října 2021 se opět vrací Světový den baletu, v letošním roce již poosmé, který během čtyřiadvaceti hodin nabídne živé streamy a přenosy z desítek baletních souborů napříč celou zeměkoulí. Hlavními partnery jsou již jako tradičně The Australian Ballet, Velké divadlo v Moskvě a londýnský The Royal Opera House.

Světový den baletu se za poslední roky stal příjemnou tradicí, díky níž mohou taneční soubory přiblížit svou práci divákům, nechat je nahlédnout do zákulisí, nabídnout rozhovory s interprety i tvůrci a zkrátka zahrát na notu všeobecného sdílení skrze sociální sítě.

Loňský ročník proběhl covidu navzdory a rovněž letos se soubory nezalekly a připravily skutečně nabitý program, který ve výsledku vlastně ani není možné pojmout v celé jeho komplexnosti, jakkoli se rozhodnete vstávat ve dvě ráno kvůli souborům z Oceánie a celý den si ani na vteřinu neodskočit od internetového připojení.

Aktuální zdravotnické restrikce logicky ovlivnily a proměnily i svět umění a baletní soubory mnohdy musely překonávat neuvěřitelné překážky, aby se mohly navrátit alespoň k trochu normálnímu fungování. Letošní oslava tance se proto zaměří právě na houževnatost umění, představí celou šíři profesí, které se podílejí na jeho vzniku od choreografů až po techniky, kteří pracují na přenosech, které se pro dnešního diváka staly určitou očekávanou normou.

Streamy z jednotlivých souborů bude možno sledovat na jejich YouTube kanálech a Facebooku. Přenos z The Australian Ballet začíná ve dvě ráno našeho času a slot pro asijské soubory potrvá až do půl šesté ranní s přenosy z Royal New Zeland Ballet, West Austraila Ballet či Singapore Dance Theatre.

Od osmi naváže Moskva a Velké divadlo a nabitý evropský blok, v němž účast přislíbil Staatsballett Berlin, Opéra National de Paris, HET Nationale, Polski balet narodowy, Teatro Alla Scala, Das Stuttgarter Ballet nebo Wiener Staatsballett.

V pravé poledne přijde na řadu londýnský The Royal Ballet a jejich kolegové z Northern Ballet, English National Ballet nebo studenti z Royal Academy of Dance.

Z amerického kontinentu se připojí se svými vstupy American Ballet Theatre, Boston Ballet, Alvin Ailey American Dance Theatre i Les Grand Ballet Canadiens, z Jižní Ameriky poté Sao Paulo Dance Company.

Kompletní program včetně odkazů na kanály všech zúčastněných souborů a časového rozvrhu naleznete na oficiálním webu akce zde.

Jako každoročně i tentokrát je Světový den baletu spojen s akcí pro diváky, aby bylo možné správně zaplavit sociální sítě. Letošním mottem je „jump for joy“, tedy skok z radosti. Videa svého skotačení můžete posílat na sítě a označovat hashtagem #worldballetday, ať to zase pro jednou vypadá, že balet a tanec ovládají svět.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments