Ostrava již nebude usilovat o titul Evropského hlavního města kultury

Město Ostrava již nechce být Evropským hlavním městem kultury. Vedení města se tak rozhodlo po poradě s desítkami odborníků. Novinářům to řekl primátor Tomáš Macura.

Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava (zdroj ndm.cz)

Ostrava v roce 2010 spolu s Plzní bojovala za Česko o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. V těsném souboji nakonec Ostrava prohrála a pro přípravný tým i řadu představitelů města to bylo velké zklamání. České město má šanci spolu s vybraným francouzským městem opět získat titul pro rok 2028.

„Myslím si, že město si tou kandidaturou na titul pro rok 2015 vlastně splnilo většinu svých cílů ve smyslu rozvoje a podpory kulturního života ve městě. Myslím, že Ostrava je dnes kulturním městem, o tom nikdo nepochybuje,“ uvedl Tomáš Macura.

Kandidaturu na rok 2028 město podle něj pečlivě zvažovalo. „Dali jsme na misku vah všechny plusy a mínusy. Je třeba říct, že jsme se nerozhodovali jenom ve vedení města, ale obraceli jsme se na čtyři desítky významných osobností z oblasti kulturního a společenského života v rámci města i celé ČR,“ uvedl primátor.

Dodal, že město nakonec dospělo ke stejnému závěru jako většina oslovených odborníků. „Ostrava nezbytně nutně kandidaturu a ten titul nepotřebuje. Chceme tu energii, čas a nakonec i peníze skutečně koncentrovat na to, abychom dotáhli ty projekty, které máme dnes nachystané,“ uvedl Macura. Jde například o stavbu koncertní haly či přestavbu někdejších jatek na galerii.

Titul Evropské hlavní město kultury vždy na jeden rok propůjčuje Evropská unie jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Držiteli za Česko byla v roce 2000 Praha a v roce 2015 Plzeň. Podle primátora už z českých měst oficiálně svůj zájem o kandidaturu ohlásil Broumov a mezi potenciálními zájemci jsou také Brno, Chomutov či Liberec. Letos se titulem pyšní chorvatská Rijeka a irský Galway.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky