Ovace vestoje pro Lang Langa

Brilantní běhy, závratná tempa, obrovský dynamický rozsah a strhující teatrální gesta. To vše je dlouhodobě považováno za standard světového pianisty čínského původu Lang Langa. Během svého jedinečného recitálu v Praze však předal publiku mnohem, mnohem více.

Lang Lang: Goldberg Variations, 30. dubna 2022, O2 Universum (foto Bestsport)
Lang Lang: Goldberg Variations, 30. dubna 2022, O2 Universum (foto Bestsport)

Je sobota 30. dubna 2022 a před pražským O2 Universem se tlačí davy znalců a milovníků komorní hudby. Všichni jsou v napětí a tuší, že dnes večer se zde odehraje něco mimořádného. Goldbergovy variace Johanna Sebastiana Bacha, jeden z hlavních pilířů světové klavírní tvorby… Původně psané na objednávku hraběte Hermanna Karla von Keyserlingka sužovaného krutou nespavostí, který požadoval radostnou hudbu na oživení svých nekonečných probdělých nocí. Prvním interpretem tohoto rozsáhlého souboru byl v roce 1741 mladičký Johann Gottlieb Goldberg, dvorní cembalista a chráněnec hraběte Keyserlingka. Kdo by si tehdy pomyslel, že se tato skladba stane jednou z největších výzev těch nejdisponovanějších klavíristů moderní doby?

Exkluzivní rozhovor dirigenta Jana Bubáka s Lang Langem

Obecenstvo netrpělivě přešlapuje a lidé se vyptávají jeden druhého: Jak asi může dopadnout provedení barokní komorní hudby v prostorách multifunkčního centra, kde se konají kongresy, show a sportovní utkání? A vydržíme se soustředit na skladbu dlouhou téměř jednu hodinu? Odpovědi jsou naštěstí více než příznivé. Holé betonové zdi, ocelové nosníky a odhalená kabeláž nejsou to pravé pozadí pro Bacha – Lang Lang sám přiznal, že Goldbergovy variace na stadionu hraje poprvé. Pořadatelům se však podařilo maximálně vytěžit potenciální výhody zvoleného prostoru. Decentní přizvučení a kamery přenášející obraz mistrových rukou i výraz tváře na dvě velkoplošné obrazovky dávaly publiku pocit, že všichni stojíme hned vedle klaviatury a nic nám neunikne. Kéž by v dálce nešuměla vzduchotechnika! Během tichých pasáží nikdo ani nehlesl a obecenstvo sedělo jako sochy – jen se nepohnout, aby některá ze skládacích židlí nezaskřípala.

Lang Lang podal neobyčejně soustředěný výkon. Každý jednotlivý tón prožil od začátku do konce. Dokonale vypracované ozdoby střídaly melodie jakoby zazpívané rukama. Obrovský dynamický rozsah využitý k odlišení hlasů v polyfonických variacích a budování kontrastu mezi jednotlivými variacemi. Tempa byla volena tak, aby variace navazovaly jedna na druhou a celé dílo si tak zachovalo svou ucelenou formu. Není novinkou, že Lang Lang dokáže zahrát technicky náročné skladby v ohromujícím tempu bez jediné chybičky, zachová si při tom ladnost, a ještě dělá dojem, že nemůže být nic lehčího. Své mistrovství ale prokázal na pomalých částech, které mnohdy provedl ještě pomaleji, než jsme zvyklí slýchat, ale díky procítěnému projevu ani v nejmenším neztratil pozornost publika.

Lang Lang: Goldberg Variations, 30. dubna 2022, O2 Universum (foto Bestsport)
Lang Lang: Goldberg Variations, 30. dubna 2022, O2 Universum (foto Bestsport)

Johann Gottlieb Goldberg zemřel na tuberkulózu mlád ve věku pouhých devětadvaceti let. Bohužel neměl to štěstí interpretovat Bachovo dílo ve zralejším věku. Goldbergovy variace jsou totiž výzvou pro vyspělého pianistu, kterým devětatřicetiletý Lang Lang nepochybně je. Technická dokonalost je samozřejmostí, ale Lang Lang nabídl publiku nadhled, pochopení a propojení se skladbou, a hlavně osobitou interpretaci. Lang Langova temperamentní gesta a rozhazování rukama, která neodmyslitelně patří k jeho projevu, byla nyní redukována do umírněné formy a objevovala se jen tam, kde to vyžadoval průběh a charakter skladby. Ve tváři umělce se zračilo duchovní zaujetí a pokora.

Lang Langovo pojetí Goldbergových variací bych charakterizoval jako to, co si představujeme pod pojmem „historicky poučená interpretace.“ Jasná artikulace, inteligentní frázování, přesné vypracování ozdob, práce s polyfonií. Umělec se netají, že skladbu po několik let konzultoval s Andreasem Staierem, odborníkem na barokní hudbu. Na druhé straně do plné míry využil zvukových možností moderního klavíru. Jeho práce s pedálem nejvíce vynikla ve 29. variaci, kde dosáhl grandiózního zvuku se zachováním čistoty jednotlivých akordů.

Lang Lang: Goldberg Variations, 30. dubna 2022, O2 Universum (foto Bestsport)
Lang Lang: Goldberg Variations, 30. dubna 2022, O2 Universum (foto Bestsport)

Kromě Goldbergových variací jsme slyšeli i Arabesku C dur, Op. 18 Roberta Schumanna, která byla Bachovým variacím předřazena. Po skončení programu si nadšené publikum zaslouženými ovacemi vstoje vyžádalo dva přídavky, kterými byly Grande valse brillante Es dur, Op. 18 Fryderyka Chopina a fantazie na čínskou lidovou píseň Jasmínový květ, jejíž melodie připomíná nápěvy z opery Turandot Giacoma Pucciniho.

K chladným betonovým zdem a neméně chladným výrazům příslušníků ostrahy, kteří chránili bezpečnost téměř vyprodaného sálu, ostře kontrastovala dvě čínská děvčátka v princeznovských šatičkách, která během přídavků nevydržela sedět na svých židlích a šla poslouchat do uličky přímo pod pódium. Mohlo jim být tři a šest let. Holčičky byly stále zticha, ale svou přítomností poněkud uvolnily do té doby vážnou atmosféru. Mistr si jich nemohl nevšimnout. Jejich zájem o hudbu nakonec odměnil tím, že se s nimi podělil o svou kytici růžových lilií. Ne nadarmo se říká, že Lang Lang je filantrop a popularizátor klasické hudby. Kéž by se vrátil do naší krásné Prahy dříve než za dalších osm let!

Lang Lang: Goldberg Variations
30. dubna 2022, 19:00 hodin
Praha, O2 Universum

Program:
Robert Schumann: Arabeska C dur, op. 18
Johann Sebastian Bach: Goldbergovy variace

Účinkující:
Lang Lang

Lang Lang: Goldberg Variations, 30. dubna 2022, O2 Universum (foto Bestsport)
Lang Lang: Goldberg Variations, 30. dubna 2022, O2 Universum (foto Bestsport)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


4 4 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments