Padesáté narozeniny slaví ruský houslista Vadim Repin

Ruský houslista Vadim Repin je jedním z nejvýznamnějších houslistů současnosti. V 17 letech se stal nejmladším vítězem houslové sekce Soutěže královny Alžběty v Bruselu. Koncertuje v Rusku i na světových pódiích.

Vadim Repin (zdroj Pietrasanta in Concerto)
Vadim Repin (zdroj Pietrasanta in Concerto)

Narodil se 31. srpna 1971 v ruském Novosibirsku. Zde se stal žákem významného houslisty Zachara Brona, studenta Igora Oistracha. V jedenácti letech zvítězil na Wieniawského soutěži v Poznani, kde uvedl technicky náročný první houslový koncert Tichona Chrennikova. Téhož roku debutoval se sólovým recitálem v Petrohradu (tehdejším Leningradu). V roce 1989 zvítězil s Čajkovského koncertem na Soutěži královny Alžběty, kde se o dvacet let později se stal členem houslové poroty. V roce 1989 také spolu se svým učitelem emigroval z Ruska do německého Lübecku. V současné době žije v Ženevě. Pravidelně vystupuje na prestižních evropských festivalech jako BBC Proms nebo Verbier Festival. Je majitelem nástroje „Rode“ z dílny Antonia Stradivariho z roku 1733.

Vadim Repin za svou kariéru nahrál řadu houslových koncertů. Vedle stálic houslového repertoáru v jeho diskografii najdeme i oba koncerty Tichona Chrennikova, houslový koncert d moll Nikolaje Mjakovského, první houslový koncert Karola Szymanowského či skladby současných autorů Arvo Pärta, Jamese McMillana či Marka-Anthonyho Turnage. Je také dedikantem houslového koncertu významné tatarské skladatelky Sofie Gubaiduliny. Intenzivně se věnuje i komorní hudbě, se svým krajanem Borisem Berezovským například nahrál houslové sonáty Sergeje Prokofjeva, Nikolaje Metnera či Leoše Janáčka.

V letech 2014 a 2016 vystupoval v Praze. Jeho další koncert se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v únoru 2019 ale zhatil pád stropního štuku ve Smetanově síni Obecního domu. Repin se ovšem v náhradním listopadovém termínu představil s klavíristou Andrejem Korobejnikovem a koncert byl kritikou i obecenstvem nadšeně přijat. V únoru příštího roku se v Praze opět představí s FOKem v druhém houslovém koncertu Sergeje Prokofjeva.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments