Svatováclavský hudební festival zahájí Rossiniho mše

Svatováclavský hudební festival již v pátek 3. září 2021 zahájí svůj 18. ročník, který nabídne 31 koncertů v kostelích celého Moravskoslezského kraje.

Simona Šaturová (zdroj Simona Šaturová)
Simona Šaturová (zdroj Simona Šaturová)

Zářijový hudební maraton bude tradičně zahájen v ostravské Katedrále Božského Spasitele, a to 3. září 2021 monumentální slavnostní mší Petite Messe Solennelle italského operního génia Gioacchina Rossiniho provedenou Národním filharmonickým orchestrem Polského rozhlasu – NOSPR pod taktovkou jeho šéfdirigenta Lawrence Fostera (USA) společně s Českým filharmonickým sborem Brno a exkluzivními sólisty Simonou Šaturovou, Markétou Cukrovou, Johannesem Straußem a Peterem Mikulášem.

Opravdu mě těší, že náš 18. ročník otevíráme jedním z nejlepších evropských orchestrů – NOSPR, jehož hostování jsme plánovali již na minulý rok, ale kvůli pandemii jsme na něj museli počkat. Věřím, že to bude strhující zážitek, vlastně skoro operní, protože Rossini ani v tomto duchovním díle nezapřel svého dramatického génia… a to vše se skvělými sólisty a nejlepším českým sborem, co víc si po takové kulturní odmlce hned na začátek přát,“ uvádí ředitel a zároveň dramaturg SHF Igor Františák.

Petite Messe Solennelle je druhou – orchestrální verzí původně komorního díla, kterou Rossini vytvořil v roce 1867. Jedná se o monumentální dynamickou mši ne nepodobnou typu Missa solemnis jiných mistrů. Přestože se jedná o srdceryvné náboženské dílo, ukazuje mimořádné kompoziční schopnosti Rossiniho úžasné dramatické osobnosti: je plné operního patosu, barev i intenzity. Jak se uvádí, Rossini ji na sklonku života prý raději zkomponoval sám, než aby tak učinili po jeho smrti jiní skladatelé. Protože se mu nelíbil zvuk katedrálních chlapeckých sborů, požádal papeže o povolení pracovat s ženskými hlasy v kostele. Když byla jeho žádost zamítnuta, požadoval, aby orchestrální verze byla uvedena až po jeho smrti. Tak se také stalo – poprvé zazněla 24. února 1869 v pařížském divadle Salle Ventadour společností Théâtre-Italien.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments