Peter Breiner zahraje v Košicích Dvořáka i vlastní skladby

Po krátké letní přestávce se Dům umění v Košicích rozezní klavírním recitálem Petera Breinera. V tomto sólovém projektu představí skladatel, interpret a dirigent v jedné osobě svá nová alba. Spojil zkušenosti skladatele, který se s jistotou pohybuje napříč mnoha žánry, se záměrem přinést do uspěchaného světa hudbu, která je příjemná pro uši i duši. Skladby oplývají melodickou krásou a zahrnují díla původní i úpravy z klasického repertoáru. Na koncertě zazní také Breinerovy Slovenské tance a klavírní transkripce děl Antonína Dvořáka. Koncert se uskuteční 3. září 2021 od 19:00 hodin v Domě umění v Košicích
Peter Breiner (zdroj Peter Breiner)
Peter Breiner (zdroj Peter Breiner)

Nedávno jste se přestěhoval z New Yorku do Londýna. V čem vás město nejvíce inspiruje (hudebně)?
Navzdory počasí mám pocit, že je tu tepleji než v New Yorku, protože tu mám téměř celou rodinu. Také se mi podařilo znovu navázat kontakt s orchestry, kterých je v Londýně spousta a s několika jsem v minulosti spolupracoval. Dokonce jsem měl po necelém roce života v Londýně 1. července dirigovat Královský filharmonický orchestr a Bachův sbor v Mahlerově Druhé symfonii v Royal Albert Hall. Kvůli chaotickým změnám v covidových předpisech byl koncert deset dní před jeho konáním zrušen a museli jsme ho přesunout na jiný termín. Koncertní život se postupně vrací do normálnější podoby a každý den je opravdu z čeho vybírat – ve všech žánrech, stylech a obsazeních.

Můžete nám říci, jaké písně jste připravil pro koncert v Košicích?
Je to trochu změna oproti mému obvyklému repertoáru. Jednak klavírní transkripce Dvořákových skladeb, klavírní verze několika Slovenských tanců a z posledních dvou alb projektu Calm Romantic Piano několik mých vlastních skladeb, které jsou přesně tím, co říká název projektu a které našly v této neklidné době poměrně velké uplatnění. U příležitosti smutné události, která se stala před několika týdny, jsem zařadil také klavírní transkripci písně, kterou jsme napsali spolu s Milanem Lasicou.

Přestože jste znám svými kritickými texty o dění na Slovensku, je něco, kvůli čemu se do své rodné země rád vracíte?
Publikum, přátelé, přátelé, rodina. Ale díky neuvěřitelně se šířící epidemii hlouposti a primitivismu je to stále těžší a těžší.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments