Padesátý ročník Dvořákova festivalu v Příbrami zahájí Adriana Kučerová a Pavol Breslik

Jubilejní padesátý ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram od 24. dubna do 7. června nabídne patnáct koncertů klasické hudby na jedenácti různých místech. Zahajovací koncert provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Ondreje Lenárda. Úvod festivalu představuje symbolické propojení s jeho historií, protože právě tento orchestr odehrál v Příbrami závěrečný koncert v roce 1969. Program letošního ročníku dnes představilo vedení festivalu.
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram (zdroj FB HFAD)

V první polovině zahajovacího koncertu zazní v příbramském Divadle Antonína Dvořáka operní árie a dueta z Dvořákovy Rusalky a Romea a Julie od Charlese Gounoda v podání sopranistky Adriany Kučerové a tenoristy Pavola Breslika. Po přestávce bude následovat Dvořákova 8. symfonie, která zazněla i v roce 1969. Symfonický orchestr Českého rozhlasu povede Ondrej Lenárd.

“Antonín Dvořák je pro mě společně s Mozartem, Puccinim a Verdim nejoblíbenějším skladatelem. A i když je Antonín Dvořák samozřejmě váš, tak i já jako Slovenka si ho trošičku přivlastňuji a jsem vždycky šťastná, když ve světě slyším českou hudbu, protože je mému srdci nejbližší, ať už kvůli jazyku nebo důvěrně známé slovanské melodičnosti,” svěřila se Adriana Kučerová.

Adriana Kučerová a Pavol Breslik (zdroj hfad.cz)

I letos připravují v Příbrami sérii doprovodných akcí – koncerty na netradičních místech, besedy s umělci nebo interaktivní pořady ve školkách, základních i středních školách. Festival se po letech vrací do Hornického muzea, jehož specifické prostory využije Kalabis kvintet s pořadem určeným studentům gymnázia. V Domě Natura se odehraje takzvaný Immersive concert, projekt umožňující divákům stát se díky tomu, že hudebníci budou mezi nimi, součástí uměleckého výkonu. “Mnoho lidí, mládeže i dospělých, vnímá klasickou hudbu jako něco zastaralého, nezajímavého. Proto jsme se rozhodli ‘vyjít’ s hudbou mezi ně a ukázat krásu klasiky,” je přesvědčena ředitelka festivalu Albína Houšková.

Pořadatelé pozvali na letošní festival řadu známých umělců v čele s Gabrielou Beňačkovou, Radkem Baborákem, Václavem Hudečkem, Ivem Kahánkem, Janou Bouškovou a dalšími sólisty i ansámbly.

Hudební festival Antonína Dvořáka vznikl v roce 1969. Koncerty se zpravidla konají v Divadle Antonína Dvořáka, v kostele svatého Jakuba Staršího, Galerii Františka Drtikola, ale i v březnickém zámku či Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké. Další nové prostory letošní festival nabídne v reprezentačním sále Městského úřadu v Březnici nebo na nádvoří Galerie Ludvíka Kuby v Březnici.

Loni příbramský festival navštívilo 3.800 lidí, letos by pořadatelé na akci s rozpočtem čtyři miliony korun rádi poprvé překročili 4.000 návštěvníků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat