Památky na Plzeňsku rozezní stará hudba při Haydnově festivalu

Památky na jižním Plzeňsku rozezní od 13. do 29. září koncerty barokní, klasicistní a raně romantické hudby. Při Haydnových slavnostech, 27. ročníku nejstarší přehlídky takzvané staré hudby v České republice, zazní v kostelech a zámcích 13 koncertů komorní hudby od 17. do poloviny 19. století, řekl dnes ČTK ředitel festivalu Milan Fiala.
    Franz Joseph Haydn (zdroj commons.wikimedia.org)

Přehlídku, která si zakládá na poučené a historicky věrné interpretaci starých skladeb, už tradičně zahájí Haydnova první symfonie Lukavická v kostele sv. Petra a Pavla v Dolní Lukavici. “Zde totiž začala profesionální kariéra velikána klasicistní hudby Josepha Haydna, na jehož počest se festival koná,” řekl Fiala. Na zámku v Dolní Lukavici získal mladý Haydn v letech 1758 až 1761 první profesionální angažmá u hrabat z Morzinu. Úvodní koncert doplní ještě Dva tance pro harfu a smyčcový orchestr od Claude Debussyho v podání orchestru plzeňské konzervatoře za řízení dirigenta Jiřího Štrunce, na harfu zahraje Kateřina Englichová.

Festival se pak přesune do kostelů ve Vícově, Dobřanech, Štěnovicích, Nezdicích, Letinech, do kláštera v Chotěšově a na zámky Kozel, Nebílovy, Lužany, Hradiště v Blovicích a Příchovice. Přehlídku uzavře koncert v plzeňském Domě hudby, kde Barokní orchestr Pražské konzervatoře přednese skladby Johanna Sebastiana Bacha.
“Podmanivé tóny violy da gamba, na kterou zahraje Petr Wagner v doprovodu loutny Přemysla Vacka, rozezní zámek v Hradišti u Blovic. Písně sefardských Židů a ohnivé flamenco přivezou do Chotěšova kytarista Petr Vít, operní pěvkyně Andrea Široká a tanečnice Virginia Delgado,” zmínila část programu spoluautorka festivalové dramaturgie Zuzana Zatloukalová.

Haydnovy hudební slavnosti vždy představují kromě známých autorů také nepříliš frekventované autory a skladby. “Každoročně přinášejí do regionu značnou porci skvostné hudby, navíc ve špičkové interpretaci. Věříme, že i letošní ročník naplní posluchačské očekávání a že hudební mystérium, kouzlo starých památek i půvab jižního Plzeňska přiláká na festival další z řady milovníků krásné hudby a romantických zážitků,” dodal Fiala, kastelán nebílovského zámku. Přehlídku pořádá Česká společnost Josepha Haydna.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na