Pardubická filharmonie odehraje 51. sezonu v univerzitní aule

Nadcházející sezonu Komorní filharmonie Pardubice ovlivní oprava Domu hudby, kde má stálé zázemí. Koncerty soubor odehraje v univerzitní aule, která má menší pódium, filharmonie tedy musela vybrat skladby s menším počtem hudebníků. Novinářům to dnes řekli zástupci filharmonie.
Sukova síň v Domě hudby, zdroj Komorní filharmonie Pardubice

Ukázalo se, že Pardubice mají velikánskou nouzi na prostory, kde může klasická hudba fungovat. Vytřídili jsme všechny sály, které tu jsou. Nakonec nám jako jediná možná vyšla univerzitní aula,“ řekla dnes novinářům ředitelka Komorní filharmonie Jarmila Zbořilová.

Filharmonie potřebuje větší pódium, vhodnou akustiku i zázemí pro hudebníky. Letištní terminál nebo zimní stadion se pro klasickou hudbu nehodí. Informaci, že kraj bude Dům hudby opravovat, filharmonie obdržela v lednu. „Kdybychom se to dozvěděli dřív, věřím, že bychom získali v univerzitní aule víc termínů,“ podotýká ředitelka. Proběhne tedy méně abonentních koncertů. Aula pojme až 400 posluchačů, ale není možní v ní uvést tři koncerty měsíčně, jako tomu bylo v Sukově síni.

Aula je v Polabinách, což je dále od centra města. Filharmonie proto posune začátky koncertů o půl hodiny na 19:00, aby diváci mohli odjet městskou hromadnou dopravou do středu města a odtud jim ještě jely další linky. Mnoho návštěvníků abonentních koncertů jsou senioři, kteří často využívají městem dotovanou službu Senior taxi.

Předplatné abonentních koncertů filharmonie běžně prodávala už nyní, na 52. sezonu zahájí prodej v lednu příštího roku, což pro soubor znamenalo také finanční výpadek. Zřizovatel, tedy město Pardubice, filharmonii dočasnou ztrátu zaplatil. Filharmonie bude navíc platit pronájmy sálu, kde bude zkoušet. „Věřím, že když se dostaneme do větších problémů, zřizovatel nám pomůže,“ říká Jarmila Zbořilová. Orchestr je paradoxně nejlevnější, když nehraje, neplatí hostující interprety a dirigenty. Finanční bilanci dle ředitelky filharmonie připravuje.

Program 51. sezony bude jiný než minulé roky. Na univerzitě je malé pódium, filharmonici se tam s nástroji vejdou, ale už na něj není možné dát klavír. Místo něj bude menší cembalo. Sezonu v září zahájí koncert operních árií W. A. Mozarta. „Museli jsme vsadit na náš klasický repertoár, s kterým jsme kdysi začínali, hrát budeme Mozarta, Haydna, Mendelssohna, skladby mají menší obsazení hráči,“ uvedl dramaturg Bohuslav Vítek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat