Pardubické hudební jaro láká na Matejču, Selinu Ott či Čechomor

Ve středu 5. dubna 2023 se uskuteční slavnostní Zahajovací koncert 45. ročníku festivalu Pardubické hudební jaro. Festival potrvá až do konce května, kdy jej uzavře Čechomor s filharmonickým doprovodem. Letošní ročník nabízí patnáct koncertů, které se uskuteční na nejrůznějších místech v Pardubicích a udělají radost i posluchačům v přilehlých městech (Vysoké Mýto, Přelouč, Heřmanův Městec, Seč, Choltice či Sezemice). S blížícím se termínem zahájení festivalu roste zájem o vstupenky, a to zejména jak o Zahajovací koncert s Danielem Matejčou, tak o závěrečný koncert v provedení Čechomoru, který je již téměř vyprodán.
Daniel Matejča (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)
Daniel Matejča (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

Na tiskové konferenci, která se uskutečnila 20. března 2023 v pardubickém Domě hudby, vyzdvihli pořadatelé hlavní body letošního programu a dali prostor i zástupcům Statutárního města Pardubice a Pardubického kraje, kteří festival podporují.

“Díky pořadatelství festivalu se nám daří lépe dosáhnout na dotační finance a finanční podpora ze soukromého sektoru narostla dokonce až desetinásobně. Děkujeme za podporu hlavnímu partnerovi enteria, institucionálním partnerům, Nadaci ČEZ a všem festivalovým partnerům,” uvedl ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda.

„Tento festival je už 45 let po Smetanově Litomyšli druhým nejvýznamnějším podnikem tohoto druhu v kraji. Jsem rád, že díky 200tisícovému příspěvku kraje může pronikat i do dalších míst mimo Pardubice a na druhé straně lákat i nové diváky do Pardubic. Osobně mě letos velice těší, že se mezi koncerty podařilo zařadit jednu slavnostní mši, a to 16. dubna dopoledne v kostele sv. Bartoloměje. Věřím, že i do budoucna to bude krásná duchovní propojka mezi scénou v Domě hudby a arciděkanstvím, které sídlí jen o kousek dál,” nechal se slyšet náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

“Velice mě těší, že Pardubice mají takový krásný festival, který míří i do dalších měst, a že se filharmonii daří jej uspořádat. Jsem ráda, že Pardubice zařadily festival do “Tahounů” a tím je zajištěna jeho stálá podpora,” uvedla náměstkyně primátora pro kulturu Jiřina Klčová.

K oslovení mladé generace by značně mohl napomoci hned Zahajovací koncert, jehož hvězdou bude houslista Daniel Matejča, výrazný talent české hudební scény, který loni v červenci zvítězil jako první Čech v Eurovizi (Eurovision Young Musician). Při Zahajovacím koncertu se představí pod taktovkou Vahana Mardirossiana v doprovodu pořádající Komorní filharmonie Pardubice a zahraje Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op. 19.

“Já mám samozřejmě obrovskou radost, že jsem dostal možnost zahájit tento krásný festival. Vracím se sem po necelých dvou letech, kdy jsem právě s pardubickou filharmonií nahrával coby vítěz Kocianovy houslové soutěže, což znamená, že už máme leccos zažité a ta práce bude o to zajímavější. Doufám, že dokážeme stoprocentně vystihnout onu průmyslovou atmosféru Prokofjevova houslového koncertu,” prozradil sólista Zahajovacího koncertu festivalu Daniel Matejča.

V sólovém pěveckém recitálu se publiku v sále pardubické radnice představí přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková. Na Seči v kostele sv. Vavřince se zase posluchači mohou těšit na mistrovské provedení Vivaldiho děl v podání Pavla Šporcla za doprovodu souboru Barocco sempre giovane. Závěr festivalu se ponese stejně jako loni v crossoverovém duchu, kdy se na Závěrečném koncertu v pardubickém Ideonu představí skupina Čechomor s filharmonií a celý festival pomyslně uzavře.

Selina Ott (zdroj Selina Ott)
Selina Ott (zdroj Selina Ott)

Dalším programem plným krásné hudby v podání mladých talentů bude dvojkoncert Seliny Ott a Národního dechového orchestru. Ten sdružuje mladé talentované hráče na dechové nástroje z celé České republiky, kterých se najednou sejde až 70, aby spojili svůj umělecký potenciál s vycházející hvězdou světového formátu, rakouskou trumpetistkou Selinou Ott. „Jsem velmi rád, že se nám tuto rakouskou trumpetistku podařilo získat a že vystoupí hned dvakrát – v Pardubicích a ve Vysokém Mýtě,“ poznamenal manažer festivalu Jaroslav Šlais. Koncert se uskuteční pod vedením Stanislava Vavřínka například Arutjunjanův Koncert pro trubku a orchestr As dur.

“ Rád bych dále upozornil zejména na Braniborské koncerty, při kterých vyniknou 4 sólové nástroje v podání skvělých umělců: Edita Keglerová – cembalo, Jiří Houdek – trubka, Jan Ostrý – flétna, Vojtěch Podroužek – hoboj,“ uvedl Jaroslav Šlais. Uvedení Braniborských koncertů bude jedinečnou událostí. Koncert se uskuteční v prostorách Evangelického prostora v Pardubicích a sólisty doprovodí soubor Barocco sempre giovane.

“Jako zajímavost ještě zmíním, že letos uplyne 100 let od postavení pardubického krematoria, a tak jsme ve spolupráci se Službami města Pardubice naplánovali koncert, který má upozornit na toto výročí. Hledali jsme vhodnou dramaturgii a zvolili Bachovy Goldbergovy variace, které se do prostor velké obřadní síně hodí. Jejich provedení bude navíc proloženo slovem kazatele, velmi inteligentního člověka a celkově zajímavé osobnosti, kterou je Marek Orko Vácha,” upozornil ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda.

Kromě klasických koncertních sálů se vybrané festivalové koncerty uskuteční i v méně tradičních místech. Vokální uskupení Gentleman singers zase vystoupí v nádherném prostředí Židovské synagogy v Heřmanově Městci. Do Zámecké kaple v nedalekých Cholticích zavítá kytarové duo Siempre Nuevo. Určitým protipólem těmto historickým místům bude koncert Clarinet Factory, který se uskuteční v sále Kongresového centra Atrium, což jen podtrhne jejich svébytnou tvorbu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments