Pardubické hudební jaro nabídne etablované umělce i mladé talenty

V termínu od 5. dubna do 31. května 2023 se uskuteční další ročník mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro, který opět přivede do východočeského regionu významné tuzemské i zahraniční umělce.
Daniel Matejča (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)
Daniel Matejča (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

Nabídka festivalových koncertů bude obsáhlejší než v loňském roce, neboť na programu 45. ročníku je celkem patnáct koncertů. Ty se uskuteční na nejrůznějších místech v Pardubicích a udělají radost i posluchačům v přilehlých městech (Vysoké Mýto, Přelouč, Heřmanův Městec, Seč, Choltice či Sezemice). Jádrem festivalu jsou již tradičně klasické koncertní programy, avšak pořadatelé myslí i na příznivce jiných žánrů a věří, že se jim podaří zaujmout i nové posluchače.

K oslovení mladé generace by značně mohl napomoci hned Zahajovací koncert, jehož hvězdou bude houslista Daniel Matejča, výrazný talent české hudební scény, který letos v červenci zvítězil jako první Čech v Eurovizi (Eurovision Young Musician). Při Zahajovacím koncertu se představí pod taktovkou Vahana Mardirossiana v doprovodu pořádající Komorní filharmonie Pardubice a zahraje Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op. 19.

Kateřina Kněžíková (foto Petr Weigl)
Kateřina Kněžíková (foto Petr Weigl)

Při bližším prozkoumání festivalového programu na něm lze nalézt i další známá jména. V sólovém pěveckém recitálu se publiku v sále pardubické radnice představí přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková. Na Seči v kostele sv. Vavřince se zase posluchači mohou těšit na mistrovské provedení Vivaldiho děl v podání Pavla Šporcla za doprovodu souboru Barocco sempre giovane. Závěr festivalu se ponese stejně jako loni v crossoverovém duchu, kdy se na Závěrečném koncertu v pardubickém Ideonu představí skupina Čechomor s filharmonií a celý festival pomyslně uzavře.

Dalším programem plným krásné hudby v podání mladých talentů bude dvojkoncert Seliny Ott & Národního dechového orchestru. Ten sdružuje mladé talentované hráče na dechové nástroje z celé České republiky, kterých se najednou sejde až sedmdesát, aby spojili svůj umělecký potenciál s vycházející hvězdou světového formátu, rakouskou trumpetistkou Selinou Ott. Koncert se uskuteční jak v Pardubicích, tak ve Vysokém Mýtě, a zazní během něj pod vedením Stanislava Vavřínka například slavný Arutjunjanův Koncert pro trubku a orchestr As dur.

Selina Ott (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)
Selina Ott (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

Jedinečnou událostí bude uvedení tří Bachových Braniborských koncertů (BWV 1047, BWV 1048 a BWV 1050), o které se v prostorách Evangelického prostora v Pardubicích postará residenční soubor festivalu Barocco sempre giovane společně se sólisty.

Kromě klasických koncertních sálů se vybrané festivalové koncerty uskuteční i v méně tradičních místech. Netradiční bude festival například při oslavě 100. výročí založení pardubického krematoria, které je architektonicky velmi oceňováno. V tomto prostoru zazní Bachovy Goldbergovy variace v podání předního českého varhaníka Jaroslava Tůmy za doprovodné recitace Marka Orko Váchy. Vokální uskupení Gentleman singers zase vystoupí v nádherném prostředí Židovské synagogy v Heřmanově Městci. Do Zámecké kaple v nedalekých Cholticích zavítá kytarové duo Duo siempre nuevo. Určitým protipólem těmto historickým místům bude koncert Clarinet Factory, který se uskuteční v sále Kongresového centra Atrium, což jen podtrhne jejich svébytnou tvorbu.

Festivalový program je plný etablovaných umělců, ale prostor dostanou opět i ti, kteří mají teprve vše před sebou. Pardubické hudební jaro pamatuje i na podporu mladých lokálních talentů. Komorní filharmonie Pardubice je pořadatelem soutěže „Hraj online!“ pro žáky ZUŠ Pardubického kraje. Vítězové jednotlivých kategorií této soutěže se představí v rámci festivalu na Koncertu vítězů, během kterého budou soutěžit o další ocenění (např. Cena publika). Spolu s těmito mladými instrumentalisty vystoupí vítěz celostátní přehlídky amatérských varhaníků Organum regium či vítězové Soutěže dvouplátkových nástrojů.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty bude zahájen 5. prosince 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments