Pavel Černoch se vrací do Nizozemské národní opery jako Princ v odvážném zpracování Rusalky

Tenoristu Pavla Černocha čeká již v pátek 2. června 2023 premiéra v Nizozemské národní opeře, kde ztvární roli Prince v Rusalce.
Antonín Dvořák: Rusalka, Dutch National Opera, 2023 (foto Clärchen and Matthias Baus)
Antonín Dvořák: Rusalka, Dutch National Opera, 2023 (foto Clärchen and Matthias Baus)

Světoznámou pohádkovou operu Rusalka Antonína Dvořáka v Dutch National Opera zinscenovali německý režisér Philipp Stölzl ve spolupráci s rakouským tvůrcem Philippem M. Krennem. Philipp Stölzl se vedle opery a divadla prosadil také jako filmový režisér, scénograf i tvůrce klipů hvězd světové popové i rockové hudby (Madonna, Rammstein, Mick Jagger) a jeho operní inscenace jsou mimořádně vizuálně působivé. „Stölzlovy filmové kořeny se odrážejí i na zpracování Rusalky. Do pohádkového prince má moje role daleko. Princ je v pojetí Philippa Stölzla hollywoodskou filmovou hvězdou a ani Rusalka není křehkou vodní vílou,“ říká Pavel Černoch. Pavel Černoch se do Nizozemské národní opery vrací po čtyřech letech, naposledy zde hostoval jako Laco v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa, před šesti lety se zde představil jako Vladimír v opeře Alexandra Borodina Kníže Igor.

Vedle Pavla Černocha se v roli Rusalky představí jihoafrická sopranistka Johanni van Oostrum, roli Cizí kněžny ztvární německá sopranistka Annette Dasch, jako Ježibaba bude v Amsterdamu debutovat americká mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis a Vodníka ztvární ruský basista Maxim Kuzmin-Karavaev. Amsterdamský Královský orchestr Concertgebouw bude řídit německá dirigentka Joana Mallwitz.

Antonín Dvořák: Rusalka, Dutch National Opera, 2023 (foto Clärchen and Matthias Baus)
Antonín Dvořák: Rusalka, Dutch National Opera, 2023 (foto Clärchen and Matthias Baus)

Čtyři týdny po své amsterdamské premiéře zamíří 30. června 2023 Pavel Černoch společně s lotyšskou sopranistkou Kristīne Opolais na festival Smetanova Litomyšl. Koncert bude jednou z mála příležitostí vidět Pavla Černocha na domácí scéně. Na podzim se představí v roli Alberta Gregora v Janáčkově Věci Makropulos v pařížské Opéra Bastille a také v premiéře další z Janáčkových oper Její pastorkyňa v Lyric Opera of Chicago. V úvodu příštího roku se opět pracovně setká s Kristīne Opolais. Společně s Bostonským symfonickým orchestrem pod taktovkou dirigenta Andrise Nelsonse uvedou v koncertním provedení Šostakovičovu operu Lady Macbeth Mcenského újezdu. Vedle Bostonu s ní zamíří i do v newyorské Carnegie Hall a nahrávka opery následně vyjde u Deutsche Grammophon.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments