Pavel Haas Quartet a preview koncert před Festivalem Janáček Brno

Festival Janáček Brno 2020 již není přelud. Od 1. prosince 2019 už je zveřejněn program a je spuštěn i předprodej vstupenek. A aktivizace publika začala úvodními koncerty, z nichž posledním byl koncert 1. prosince 2019 v Mozartově sále divadla Reduta.
Pavel Haas Quartet (zdroj FB)

Očekávané špičkové festivalové koncerty a opery uvedlo špičkové kvarteto. Pavel Haas Quartet je soubor mladých lidí, kteří spolu hrají od roku 2002. Veronika Jarůšková u prvních houslí, Marek Zwiebel druhé housle, Jiří Kabát na violu a na violoncello Peter Jarůšek. Jejich hra je propojení nejen hudbou, ale i duší, neboť je to hra absolutně jednotná, jakoby spolu dýchali. A zvuk jejich nástrojů je barevně zcela identický. Propojení, které se u jiných souborů nevidí. A samozřejmě vycizelovaná technika do brilantního provedení a procítěný přednes.

Takto se soubor prezentoval na koncertě, na němž přednesl nejprve skladbu, kterou na objednávku festivalu vytvořila slovenská skladatelka Ľubica Čekovská. The Midsummer Quartet, inspirovaný dvěma mladými zamilovanými páry, kteří se v athénském lese stanou obětí čar a kouzel a hledají v čarovném lese sami sebe a svoji skutečnou lásku. Paralela čtyř nástrojů a čtyř milenců, zvuky v začarovaném lese, kouzlo, které je obestírá, to vše se prolnulo do zvukomalebných tónů, hravosti, roztoužené imprese s rozšafným, vítězným závěrem. Jednovětý kvartet byl zahrán s procítěným výrazem a s kouzelným půvabem.

Smyčcový kvartet č. 4 BB 95 Bély Bartóka byl naopak velmi konkrétní a hmatatelný, rytmizované části střídaly naléhavé melodické části, ve kterých excelovalo zejména violoncello s pevnými a hutnými hloubkami; zakončení bylo energické a pevné.

Po přestávce následoval Kvartet pro dvoje housle, violu a cello „Listy důvěrné“ JW VII/13 Leoše Janáčka. Poslední dílo autora, který v něm dal výpověď o svém niterném vztahu ke Kamile Stösslové, je dramatickou a emotivní zpovědí. A bylo vrcholem večera. Členové kvarteta do přednesu dali maximum emocí a výrazu, večer tak skončil apoteózou života. Nadšení publika samozřejmě vyvolalo přídavek, kterým byla třetí věta „Al Slovaka“ z 1. smyčcového kvartetu Ervína Schulhofa.

Janáček Brno, operní a hudební festival, se bude konat posedmé, od 28. září do 16. října 2020. Bude to výjimečná událost, již proto, že za poslední ročník 2018 se stal vítězem prestižní The International Opera Awards. A takové ocenění zavazuje do budoucna a motivuje k ještě vyšší úrovni. A je na co se těšit. Během oněch devatenácti dní bude odehráno 28 představení a koncertů, na kterých se představí prestižní sólisté a soubory – a je z čeho vybírat a na co se těšit.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat