Pavel Haas Quartet vydává nové album Brahmsových kvintetů

Pavel Haas Quartet vydává nové album obsahující Smyčcový kvintet č. 2 G dur a Klavírní kvintet f moll Johannese Brahmse. Podobně jako v případě titulu s kvintety Antonína Dvořáka si Pavel Haas Quartet přizval svého bývalého člena a violistu Pavla Nikla a klavíristu Borise Giltburga.
Pavel Haas Quartet (zdroj Pavel Haas Quartet)
Pavel Haas Quartet (zdroj Pavel Haas Quartet)

Významný britský hudební časopis BBC Music Magazine letos zařadil Pavel Haas Quartet mezi deset nejlepších smyčcových kvartet všech dob po bok takových jmen, jakými jsou například Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet či Borodin Quartet. “Velmi nás to těší a byli jsme překvapení, že nás vybrali do této exkluzivní společnosti. Samozřejmě, že je to subjektivní záležitost a v hudbě se nedá vyhrávat jako ve sportu. Já sám bych mohl vyjmenovat třicet dalších kvartet, která by tam měla být. Ale dostat se do tohoto výběru bereme jako fakt, že asi něco děláme dobře,” řekl Peter Jarůšek.

Novou nahrávkou soubor navázal na předchozí album se Smyčcovými kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče, které vyšlo v říjnu 2019. “Album představuje určitou výhybku do jiného směru než byl Šostakovič. Brahmse hrajeme pravidelně na koncertech a jsme přesvědčeni, že skladby dozrály do bodu, kdy bylo potřeba je nahrát. Můžeme to brát také jako jakési přemostění s kvintety Antonína Dvořáka z roku 2017. Jde o vrcholná díla dvou respektovaných představitelů romantismu,” uvedl Jarůšek.

Pavel Haas Quartet má od loňského roku novou členku Luo-ša Fang, která vystřídala violistu Jiřího Kabáta. Vedle uznávané houslistky a violistky čínského původu tvoří soubor violoncellista Jarůšek, houslistka Veronika Jarůšková a houslista Marek Zwiebel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments