Pavel Horáček slaví šedesátiny

Když jsem se před více než čtyřiceti pěti lety přistěhovala do Prahy, šla jsem od Akademie múzických umění po Smetanově nábřeží směrem k Národnímu divadlu. Přede mnou šel tehdy – asi ze školy, Jaroslav Horáček se svým synem Pavlem. Celou cestu k divadlu jsem přemýšlela a odhodlávala, jestli je můžu oslovit a Jaroslavovi poděkovat nebo vůbec mu něco říct – jako velký nadšenec a obdivovatel opery. Tehdy jsem se nakonec neodvážila, Jaroslav Horáček pro mě byl už tehdy legenda vedle bardů Národního divadla.Teprve později jsem se s oběma Horáčky setkala – a to nejen při práci, ale i v soukromí. A když jsem jim pak vyprávěla o svém trápení s oslovením na ulici, vůbec to nemohli pochopit. Také jak věřím, že nic není náhoda. Z Pavla Horáčka a jeho rodiny se časem stali mí dobří přátelé.S Pavlem občas nejen drbeme, povídáme si o divadle, životě, někdy i starostech, ale především o opeře a zpěvu. To je jeho asi jediný koníček. Vlastně ještě rád vaří, což určitě oceňuje jeho manželka Hana a syn Kryštof – to snad mohu prozradit.Pavel rád přijal nabídku mou a své kamarádky a kolegyně Renée Nachtigallové na operní představení v přírodním divadle v Šárce. Nejdřív to byl Dvořákův Jakobín v roce 2009, kde zpíval Adolfa. V následujícím roce 2010 ve slavnostním představení Bedřicha Smetany Libuše kmeta Lutobora, následoval žalářník Budivoj v Daliborovi, další rok Matouš v Hubičce a v loňském roce pekelník Lucifer v Čertovi a Káče.

Pavel je nadšen spontánností nejen svých kolegů, ale i tisíců diváků, kteří už tradičně první zářijový víkend do Šárky chodí. Tato představení se dají dělat jen s kamarády a dobrou „partou“, ta za léta opravdu vznikla. Na všech je vidět, že je to v tomto neobvyklém prostředí baví.  Doufáme, že nám nejen dobrá parta, ale i Pavel Horáček vydrží.

Pavel se mnou oslavil před lety na Bertramce, kde pravidelně vystupoval v představení Originálního hudebního divadla Praha Noc s Mozartem a Don Giovanni, mé kulaté narozeniny. Teď se těším, že i já mu můžu pogratulovat společně s jeho rodinou a přáteli k životnímu jubileu 11. dubna 2015.


Foto archiv, archiv ND Praha, Hana Smejkalová, Jaroslav Tatek, Jana Divišová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat