Per Boye Hansen představil nového hudebního ředitele a umělecké plány

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Skladba repertoáru by měla vzít v úvahu velké romantické opery 19. století, přičemž ústřední součást repertoáru by tvořila díla Verdiho, Wagnera a Pucciniho, pozdně romantické a expresionistické impulsy první poloviny 20. století (Richard Strauss, Korngold, Schreker, Zemlinsky a Hindemith) se silnými vazbami k souboru;  klasické moderní opery 20. a 21. století opery žijících skladatelů včetně nových děl i opery všech období, které mají potenciál oslovit nové publikum, rodiny a mladé lidi.

Rozvoj struktury souboru

Pro rozvoj uměleckého profilu Opery Národního divadla a Státní opery je nezbytné zachovat dva orchestry a dva sbory, které povedou Jaroslav Kyzlink a Karl-Heinz Steffens. Jako jeden z největších operních producentů na světě bychom měli věnovat náležitou péči našim souborům. Hlavním úkolem bude jejich další rozvoj. Soubory potřebují mít jádro sólistů, kteří budou s Národním divadlem úzce spjati.

Naše soubory by měly být nejatraktivnějším místem pro uplatnění nejtalentovanějších umělců z celé země. Naším cílem by mělo být přilákat nejlepší pěvce, dirigenty, režiséry a scénografy. Čeští umělci s mezinárodní zkušeností by měli být vítáni na našich operních scénách jako hosté.

Ve Státní opeře budeme postupně měnit strukturu hracího plánu a uvádět tituly v blocích s cílem zlepšit kvalitu jednotlivých repríz. Také obnovené inscenace by měly být zajištěny dostatkem zkoušek a měli bychom se vyvarovat změn obsazení v rámci každého bloku.

Hlavní programové body nadcházejících sezon

Naší první novou produkcí ve Státní opeře budou Mistři pěvci norimberští. Právě tato opera byla poprvé uvedena v její historické budově v roce 1888. Režie se ujme Keith Warner, který nedávno inscenoval tetralogii Prsten Nibelungův v londýnské Covent Garden, dirigentské taktovky pak Karl-Heinz Steffens. V roli Hanse Sachse poprvé vystoupí jeden z nejžádanějších operních zpěváků současnosti John Lundgren. Premiéra bude v listopadu 2020.

V Národním divadle budeme nadále udržovat a rozvíjet českou operní tradici s novými inscenacemi Švandy dudáka a Prodané nevěsty v roce 2020 a inscenací Káti Kabanové ke stému výročí premiéry v lednu 2021, kterou bude režírovat Calixto Bieto.

Stavovské divadlo uvede nový cyklus Mozartových oper s librety Lorenza da Ponte. První premiérou bude nová inscenace Don Giovanniho, kterou připraví švédský režisér Alexander Mork-Eidem v dubnu 2021.

Každoročně budeme v červnu pořádat přehlídku operních premiér sezony. Festival zahájíme poslední premiérou sezony a během dvou týdnů uvedeme všechny naše nové inscenace. Koncentrovaný hrací plán umožní mezinárodnímu publiku a novinářům navštívit v krátkém časovém úseku reprízy na nejvyšší úrovni. První ročník festivalu zahájíme 17. června 2021 novou inscenací opery György Ligetiho Le Grand Macabre, kterou nastuduje britský scénograf a režisér Nigel Lowery. Naším cílem je v rámci festivalu také uvádět inscenace z jiných evropských divadel.

Hlavní vize funkčního období:

 • mezinárodní dialog a výměna
 • posílení mezinárodního postavení
 • oživení hrdé historie české opery
 • jasná profilace obou uměleckých souborů
 • zvýšení počtu nových produkcí nejvyšší úrovně
 • posílení kvality jednotlivých repríz
 • rozvoj nových talentů
 • založit a pořádat každoroční operní festival
 • přilákat do Prahy více zahraničních diváků
 • návštěva našich operních domů by měla být hlavním důvodem návštěvy Prahy

 

Operní soubory Národního divadla a Státní opery v divadelní sezoně 2019/2020 nastudují 6 operních premiér a sérii zajímavých, tradičních i netradičních koncertů.

Repertoárovou nabídku historické budovy Národního divadla v příští sezoně rozšíří dva operní hity – Pucciniho Turandot a Čajkovského Piková dáma. V historické budově nebude chybět ani premiéra české opery. Po nedávném Janáčkovi a Smetanovi se tentokrát dostane ke slovu mnohem méně známý český skladatel Jaromír Weinberger, který za první republiky vytvořil svéráznou „lidovou“ a „národní“ operu, fantastickou grotesku Švanda dudák. Tato opera, po svém, moderně a s lehkou ironií přetvářející českou hudební a divadelní tradici, dosáhla ve své době zcela nečekaného ohlasu i ve světě a v překladu a úpravě Maxe Broda, Janáčkova a Kafkova přítele, slavila úspěchy dokonce v newyorské Metropolitní opeře. Inscenace Švandy dudáka bude věnována především našemu dětskému a rodinnému publiku, právě tak jako hravý, pohádkový balet se zpěvy Špalíček Bohuslava Martinů, který Národní divadlo uvede po dlouhých třiceti letech.

PER BOYE HANSEN, umělecký ředitel

Per Boye Hansen působil od dubna 2012 do července 2017 na pozici uměleckého ředitele Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a těší se mezinárodnímu věhlasu a uznání. V roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii „Nejpřístupnější scéna“.

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na