Pět posledních sezon Jiřího Bělohlávka připomíná výstava v Rudolfinu

Ve Dvoraně pražského Rudolfina včera zahájili výstavu připomínající šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, který zemřel loni 31. května ve věku jedenasedmdesáti let. Expozici fotografií a citátů nazvanou Jiří Bělohlávek 2012–2017. Pět sezon (nejen) s Českou filharmonií si zájemci mohou prohlédnout do 30. června. Na vernisáž naváže koncert České filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši.

Jiří Bělohlávek, Česká filharmonie – 22. 9. 2003 (zdroj Česká filharmonie / foto © Zdeněk Chrapek)

Výstava přibližuje Jiřího Bělohlávka nejen jako dirigenta, ale i jako uměleckou osobnost, která dokázala obsáhnout rozličné hudební oblasti od podporování mladých hudebních talentů až po úspěšné propagování české hudby ve světě. „Od smrti Jiřího Bělohlávka brzy uplyne jeden rok, ale my všichni máme pocit, jako by tu byl pořád s námi. Za pět let svého šéfovského působení dokázal Českou filharmonii neuvěřitelně povznést a nesmazatelnou stopu zanechal i v našich srdcích,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Ve fotografiích a citátech zachycuje výstava nejdůležitější události pětiletého působení Jiřího Bělohlávka na postu šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie. Nechybí mezi nimi zahájení Pražského jara v roce 2014, koncert ke stodvacátému výročí prvního českého orchestru či koncert k jeho sedmdesátým narozeninám. Výstava přináší také množství informací o jeho intenzivní práci s mladými talenty a romskými hudebníky i o úctyhodném počtu nahrávek, koncertů v zahraničí a ocenění, kterých se Jiřímu Bělohlávkovi dostalo. Unikátní je například fotografie zachycující jeho poslední koncert 7. května 2017 v Poličce.

Jiří Bělohlávek – Rudolfinum Praha 3. 5. 2017 (foto © Petra Hajská/Česká filharmonie)

„Na Jiřího Bělohlávka jsme chtěli zavzpomínat upřímně a zároveň neokázale a s nadhledem. Zejména pravidelným posluchačům České filharmonie jsme chtěli připomenout mimořádného umělce a skvělého člověka, kterého dobře znali z koncertů a který pro nás všechny tolik znamenal,“ podotkl k výstavě Mareček.

Loňské úmrtí někdejšího šéfa proslulého londýnského Symfonického orchestru BBC hudebníci a další osobnosti z Česka i zahraničí označili za velkou ztrátu. Zprávu o jeho smrti přinesly všechny světové agentury. Na Rudolfinu, kde v té době vrcholil hudební festival Pražské jaro, zavlál černý prapor. Před budovu lidé spontánně nosili květiny a zapalovali svíčky.

Poslední rozloučení s Jiřím Bělohlávkem – 7. 6. 2017 Rudolfinum (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Jiří Bělohlávek zemřel po dlouhé těžké nemoci, s níž statečně bojoval. Na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově onemocnění, do konce dubna ale plně koncertoval, například v Londýně, Rotterdamu či Mnichově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat