Pět skladatelů vytvořilo koncert pro Plzeň

Speciální koncert zkomponovaný pěti skladateli pro sedmdesátičlenný orchestr nabídne příští rok Plzeň – Evropské hlavní město kultury. Komponisté se nechali při tvorbě pěti symfonických vět inspirovat plzeňskými řekami. Sbory a orchestr povede dirigent latinsko-amerického původu Norman Gamboa, orchestr vytvoří studenti hudebních škol z pěti měst Evropy, dnes řekli Jana a Marek Roštíkovi ze sdružení Svět podle Jakuba, jež za projektem stojí.

„Před dvěma lety jsme oslovili pět nadějných plzeňských skladatelů a jejich profesora Jiřího Bezděka, každý se nechal inspirovat jednou z místních řek. Každá z nich má své jméno, svou náladu, historii okolí, úkol. To vše se také projevuje ve tvorbě skladatelů. Dnes už končíme první fázi projektu, připravujeme noty do tisku,“ uvedl Marek Roštík.

Podle Bezděka jsou všichni skladatelé, Martin Červenka, Pavel Samiec, Jiří Vyšata a Tomáš Karpíšek, absolventy skladatelské třídy plzeňské Konzervatoře. „Jsou schopni napsat plnokrevnou symfonickou hudbu, všichni mají za sebou nyní mnohaměsíční práci,“ uvedl. Bezděk dostal za úkol věnovat svou symfonickou větu řece Berounce, zaměřil se proto na soutok řek v Plzni, jeho skladba zazní až v závěru.

Zpěv na slova z bible zapojil do své věty inspirované Radbuzou Jiří Vyšata. „Konkrétně pasáž, kde bůh slibuje, že potopou už nikdy nevyhubí tvorstvo,“ uvedl. Jeho část tak připomene mimo jiné povodně z roku 2002.

„K řece jsem se nevydával proto, abych poslouchal zpěv ptáků nebo šumění lesů a vod, mé výlety se soustředily spíše na náladu a určitou poetičnost, kterou v sobě tato krajina ukrývá. S nashromážděnými pocity jsem se pak vracel k práci na Úslavě a snažil se vše vyprávět hudbou,“ uvedl Samiec.Na projektu se podílí kromě plzeňské Konzervatoře také konzervatoř v Košicích, v belgickém Monsu, hudební akademie v Rize, o páté škole se ještě jedná. Světová premiéra projektu bude 15. října 2015 ve Velké synagoze v Plzni, druhý koncert bude 18. října ve Světcích u Tachova.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky