Pětaosmdesátiny sbormistra Miroslava Košlera

Sbormistr a dirigent Miroslav Košler, který má 25. července pětaosmdesáté narozeniny, spolupracoval s předními českými a světovými orchestry, mimo jiné Českou filharmonií, Vídeňskými filharmoniky, Drážďanskou filharmonií či milánskou La Scalou.

Miroslav Košler (foto archiv)
Miroslav Košler (foto archiv)

V roce 2010 mu byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za dlouhodobý přínos a šíření dobrého jména české kultury.

Miroslav Košler, pražský rodák a bratr dirigenta Zdeňka Košlera, se v roce 1951 stal uměleckým šéfem Pražského smíšeného sboru, s nímž sklidil úspěchy v mnoha zemích Evropy, v Japonsku a USA. K vrcholům jeho kariéry patří spolupráce se světovými dirigenty jako Zubin Mehta, Ricardo Mutti, Giuseppe Sinopoli, Kent Nagano, Jiří Bělohlávek a Vladimír Válek. Jako uznávaná kapacita je častým členem porot mezinárodních sborových soutěží a uměleckým vedoucím sborových kurzů v Pamploně a Avile.

Miroslav Košler se sbormistrem Lukášem Vasilkem (foto Petr Veber)
Miroslav Košler se sbormistrem Lukášem Vasilkem (foto Petr Veber)

Miroslav Košler je uměleckým ředitelem mezinárodního sborového festivalu Praga cantat. V letech 1970 až 1995 byl hlavním sbormistrem Pražského mužského sboru FOK, v roce 1993 se stal profesorem sborového dirigování na Pražské konzervatoři a vzápětí tento obor začal vyučovat také na Pedagogické fakultě Karlovy Univerzity v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat